Papież Franciszek w oknie papieskim
To tutaj z młodzieżą spotykał się na wieczornym Apelu Jasnogórskim papież Jan Paweł II w czasie swoich pielgrzymek do stolicy Małopolski. Przemawiał tu do wiernych Benedykt XVI. Podczas Światowych Dni Młodzieży w papieskim oknie pojawi się również papież Franciszek.
Aby przywitać się z mieszkańcami Krakowa i przybyłymi pielgrzymami, którzy zbiorą się na placu przed pałacem metropolitów krakowskich papież Franciszek pokaże się w oknie papieskim już w środę wieczorem. Takie spotkania Ojca Świętego z młodzieżą "w oknie" zaplanowane są również w czwartek i piątek, natomiast w sobotę papież będzie uczestniczyć w czuwaniu na Campus Misericordiae w Brzegach.
Ojciec Święty wyjdzie do wiernych ok. godz. 21. Nie jest pewne, czy tylko udzieli zebranym pasterskiego błogosławieństwa, czy przemówi do zgromadzonych na placu. Tak było w 2006 roku, gdy do Polski pielgrzymował Benedykt XVI. Znając jednak papieską spontaniczność i serdeczność, spotkanie to zapewne na lata zostanie w pamięci jego uczestników, a relacja medialna z tego wydarzenia może obiec cały świat.
W oknie papieskim pojawiał się Jan Paweł II podczas każdej swojej obecności w Krakowie. Spotykał się tu z polską młodzieżą by rozmawiać o rzeczach poważnych, ale też modlić się, śpiewać oazowe pieśni, żartować i śmiać się.
Plac przed papieskim oknem jest stale odwiedzanym miejscem przez przyjeżdzających do Krakowa pielgrzymów. Samo okno wśród mieszkańców stolicy Małopolski odgrywa szczególną rolę. Licznie gromadzili się tu w ostatnich dniach życia i w czasie narodowej żałoby po śmierci Jana Pawła II w 2005 roku. Radośnie świętowali też beatyfikację, a później kanonizację papieża z Polski.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przypomina że to okno było przygotowane dla papieża Jana Pawła II, a potem dla Benedykta XVI. Zapewnia, że będzie też przygotowane dla papieża Franciszka. "Liczymy na przemówienie, ale zostawiamy to spontaniczności Ojca Świętego" - powiedział hierarcha podczas prezentacji programu wizyty papieża Franciszka w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.
Siedziba metropolitów krakowskich powstała w XVI w., przebudowano ją w XVII i XVIII stuleciu. Pałac ma trzy skrzydła i dziedziniec z renesansową loggią. W 1911 r. została urządzona prywatna kaplica kardynała metropolity z XVII-wiecznym krucyfiksem. Na dziedzińcu stoi pomnik Jana Pawła II, dzieło włoskiego rzeźbiarza Ione Sensi Croci.
Przez 14 lat, od 1964 r. do wyboru na papieża w 1978 r., mieszkał tu kard. Karol Wojtyła. Dom ten miał dla niego szczególne znaczenie - tu studiował filozofię i teologię w tajnym seminarium duchownym. Mieszkał tu w Sali Audiencyjnej wraz z innymi klerykami na polecenie abp Adama Sapiehy , gdy w 1945 r. zaczął zbliżać się front. To tu, w prywatnej kaplicy arcybiskupów krakowskich, otrzymał 1 listopada 1946 r. święcenia kapłańskie z rąk abp. Sapiehy.
Skomentuj artykuł