Papież: Jestem wdzięczny za tę deklarację
W Watykanie są jeszcze obecni burmistrzowie różnych miast świata. Na sympozjum zorganizowanym przez Papieską Akademię Nauk podjęli dziś oni ekologiczne, społeczne i ekonomiczne wyzwania, stojące zwłaszcza przed wielkimi metropoliami. Obrady te stanowią kontynuację wczorajszego spotkania, poświęconego dwóm szczególnym aspektom tych wyzwań, mianowicie współczesnym formom niewolnictwa i negatywnym wpływom ludzkiej działalności na klimat.
Wczoraj późnym popołudniem z burmistrzami spotkał się Papież. W improwizowanym przemówieniu mówił im o swojej najnowszej encyklice jako dokumencie nie tyle ekologicznym, co właśnie społecznym. Podpisał też razem z nimi wspólną deklarację, zatytułowaną: "Współczesne niewolnictwo i zmiany klimatyczne - zaangażowanie miast". Pod jej hiszpańską wersją napisał w swym ojczystym języku: "Jestem wdzięczny za tę deklarację. Pragnę, by sprawiła ona wiele dobrego - Franciszek".
"Zmiany klimatyczne powodowane przez człowieka są rzeczywistością naukowo stwierdzoną i moralnym zobowiązaniem dla ludzkości - czytamy w dokumencie podpisanym przez Ojca Świętego i burmistrzów. - W tym podstawowym zakresie moralnym miasta odgrywają kluczową rolę". W deklaracji przypomniano, że ubodzy i wykluczeni, choć tylko w minimalnym stopniu wpływają na klimat, są najbardziej narażeni na jego zakłócenia wywołane przez człowieka, takie jak susze, podnoszenie się poziomu morza, fale ocieplenia. W tej kwestii burmistrzowie zwracają uwagę, że planowany pod koniec tego roku szczyt klimatyczny w Paryżu może być ostatnią już okazją do wynegocjowania porozumień, które utrzymałyby ocieplenie globalne poniżej 2° C.
Watykańska deklaracja burmistrzów z całego świata nie oddziela kwestii ekologicznych od społecznych. Podkreśla się w niej, że troskę o klimat trzeba łączyć z walką z ubóstwem oraz zapewnieniem powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej, kwalifikowanej edukacji czy wody pitnej. "Równocześnie zobowiązujemy się, by położyć kres nadużyciom, wyzyskowi, handlowi ludźmi i wszelkim formom współczesnego niewolnictwa - piszą sygnatariusze dokumentu. - Te zbrodnie przeciw ludzkości obejmują także przymusową pracę, prostytucję, handel ludzkimi organami" - przypomniano w podpisanej wczoraj deklaracji.
Skomentuj artykuł