Franciszek jako drugi papież odwiedzi ziemię świętego Patryka
Przed Franciszkiem w 1979 roku do Irlandii udał się Jan Paweł II. Zauważa się jednak, że papież z Argentyny odwiedzi już zupełnie inną Irlandię - nie tylko nadal rozliczającą się ze skandalem nadużyć w Kościele, ale także po dwóch referendach, w których większość obywateli opowiedziała się za wprowadzeniem małżeństw tej samej płaci i za liberalizacją przepisów aborcyjnych. Watykaniści zwracają uwagę na bezprecedensowe tło spotkania papieża z katolickimi rodzinami.
Przed przylotem na wyspę w przesłaniu wideo do Irlandczyków papież wyraził pragnienie, by jego wizyta przyczyniła się do "rozwoju jedności i pojednania między wszystkimi wyznawcami Chrystusa". Mówiąc o spotkaniu dodał: "Mam nadzieję, że będzie to źródło odnowionej zachęty dla rodzin ze wszystkich zakątków świata, zwłaszcza dla tych, które będą obecne w Dublinie".
Franciszek wskazał, że zlot powinien przypomnieć o "niezbędnym miejscu rodziny w życiu społeczeństwa i w budowie lepszej przyszłości dla młodzieży". "Młodzież jest przyszłością. Bardzo ważne jest, by przygotować młodzież na przyszłość, przygotować dzisiaj, obecnie, ale korzystając z korzeni przeszłości" - mówił papież.
Polski akcent
Na zlot do Dublina przybyły rodziny ze 116 krajów. W kongresie poprzedzającym wizytę Franciszka uczestniczy około 40 tysięcy osób, a tym około 1000-osobowa delegacja z Polski.
Po raz pierwszy na światowym spotkaniu rodzin urządzony został pawilon Kościoła w Polsce, którego inicjatorem jest rodzina Aldony i Artura Wiśniewskich, rodziców pięciorga dzieci.
Jak powiedziała Aldona Wiśniewska w rozmowie z Radiem Watykańskim, "osoby, które odwiedzą pawilon będą mogły zobaczyć, że w rodzinach nie ma tylko trudności, kłopotów, problemów, co często jest nagłaśniane".
"My pokazujemy, że jest też dobrze i może być lepiej. Mówimy o polskiej rodzinie, która wzrasta we wspólnotach, w wielu wspólnotach: Domowego Kościoła, na Drodze Neokatechumenalnej, w Rodzinach Nazaretańskich… Rodziny są też bardzo aktywne podczas pieszych pielgrzymek, jeżdżą na rekolekcje, szukają Pana Boga, nie tylko na zasadzie akcji, ale na co dzień, uczestniczą we Mszy św., w wieczorach uwielbienia. Są też organizacje pozarządowe, które bardzo żywo działają na rzecz małżeństw i rodzin. Postanowiliśmy też zabrać ze sobą mnóstwo materiałów drukowanych, które o tym opowiadają. No i jesteśmy my, całą rodziną, jako żywy obraz tego, co mówimy, o czym świadczymy. Chcemy pokazać w Irlandii, że w Polsce dzieje się dobrze"
Światowe Spotkanie Rodzin papież nazwał "celebrowaniem piękna planu Boga dla rodziny"
Franciszek przyleci do Dublina w sobotę rano. Z lotniska uda się do oficjalnej rezydencji prezydenta Irlandii, Aras an Uachtarain w Phoenix Park, gdzie odbędzie się ceremonia powitania. Po niej Franciszek spotka się z prezydentem Irlandii Michaelem Higginsem. W ogrodzie posadzi drzewo obok tego, które prawie 40 lat temu posadził św. Jan Paweł II.
Następnie w Zamku Dublińskim Franciszek wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz Irlandii. Po tym spotkaniu uda się do Prokatedry Najświętszej Marii Panny, która jest kościołem arcybiskupim archidiecezji dublińskiej. Watykan zapowiedział, że papież będzie modlił się za ofiary pedofilii w kaplicy, w której stoi świeca poświęcona ofiarom nadużyć.
Papież podejdzie do grobu Matta Talbota (1856-1925), który czczony jest jako patron osób walczących z nałogiem alkoholizmu. Talbot sam wyszedł z nałogu i przeszedł przemianę duchową. Trwają zabiegi o jego beatyfikację.
Kolejnym punktem napiętego papieskiego programu jest wizyta w ośrodku pomocy dla ubogich prowadzonym przez ojców kapucynów i spotkanie z bezdomnymi rodzinami.
Wieczorem Franciszek weźmie udział w święcie rodzin na mieszczącym ok. 80 tys. osób stadionie Croke Park, jednym z największych w Europie. W trakcie części artystycznej czuwania wystąpi m.in. tenor Andrea Bocelli.
W niedzielę rano papież poleci do miejscowości Knock w północno-zachodniej Irlandii, gdzie znajduje się sanktuarium maryjne. Przed tamtejszą bazyliką Franciszek spotka się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Po powrocie do Dublina pojedzie do Phoenix Park, gdzie odprawi mszę na zakończenie Światowego Spotkania Rodzin. Jak ogłosili organizatorzy, rozdano na nią pół miliona kart wstępu.
Przed wieczornym odlotem do Rzymu papież spotka się w klasztorze sióstr dominikanek z irlandzkimi biskupami
Watykan zapowiedział ponadto spotkanie Franciszka z grupą ofiar pedofilii. Będzie miało ono charakter ściśle prywatny i dlatego nie podano żadnych szczegółów.
Spotkanie to będzie jednym z najważniejszych punktów wizyty papieża w kraju, w którym Kościołem wstrząsnął skandal trwających wiele dekad nadużyć. Kolejne dochodzenia rządu i władz kościelnych ukazały ogromną skalę nadużyć - kilkuset sprawców w co najmniej 200 kościelnych placówkach oświatowych i pomocowych, setki ofiar i liczne przypadki samobójstw, dekady milczenia hierarchii oraz tuszowania czynów.
Rzecznik Watykanu Greg Burke, pytany przez dziennikarzy o obawy, że pielgrzymka na spotkanie rodzin może zostać w pewnym stopniu zdominowana przez kwestie tej bolesnej przeszłości, odparł: "Myślę, że żadna podróż do Irlandii nie byłaby zwykłą podróżą do Irlandii".
W liczącej około 1000 osób polskiej delegacji na Światowe Spotkanie Rodzin są m.in.: przewodniczący Rady ds. Rodziny w Konferencji Episkopatu Polski biskup toruński Wiesław Śmigiel, ksiądz Przemysław Drąg z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin i przedstawiciele fundacji "Tak dla rodziny".
>> Jeśli chcesz na bieżąco śledzić wizytę Franciszka w Irlandii, odwiedzaj w jej trakcie SPECJALNY SERWIS.
Skomentuj artykuł