Papież na 50-lecie Bangladeszu: jedność w różnorodności

Papież na 50-lecie Bangladeszu: jedność w różnorodności
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kk

Jako przyjaciel Bangladeszu zachęcam wszystkich, a w szczególności młode pokolenia do nowego zaangażowania w pracę dla pokoju i pomyślności waszego zacnego narodu – powiedział Franciszek w wideoprzesłaniu z okazji 50-lecia niepodległości Bangladeszu i 100-lecia urodzin jego pierwszego prezydenta Sheikha Mujibura Rahmana.

Franciszek zauważył, że choć Bangladesz jest państwem młodym, to jednak zawsze miał on specjalne miejsce w sercu papieży, którzy od początku okazywali mu solidarność i wsparcie.

„Bangladesz – „Złoty Bengal” (Sonar Bangla) – to kraj o rzadkim pięknie natury, a zarazem nowoczesny naród, starający się utrzymać jedność języka i kultury z poszanowaniem dla różnorodnych tradycji i społeczności, które go zamieszkują. Jest to jeden z elementów dziedzictwa, jakie Sheikh Mujibur Rahman pozostawił wszystkim Bengalczykom. Promował on bowiem kulturę spotkania i dialogu, charakteryzującą się mądrością oraz szeroką i dalekowzroczną wizją. Był przekonany, że tylko w społeczeństwie pluralistycznym i integracyjnym, w którym każdy człowiek może żyć w wolności, pokoju i bezpieczeństwie, można zbudować świat bardziej sprawiedliwy i braterski. (…) Jestem również przekonany, że coraz bardziej sprzyjający klimat spotkań i dialogu międzyreligijnego, którego doświadczyłem podczas mojej wizyty w Bangladeszu, będzie nadal umożliwiał wierzącym swobodne wyrażanie ich najgłębszych przekonań na temat sensu i celu życia, a tym samym przyczyni się do promowania wartości duchowych, które stanowią pewną podstawę pokojowego i sprawiedliwego społeczeństwa“  – stwierdził Franciszek w wideoprzesłaniu z okazji 50-lecia niepodległości Bangladeszu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
10,00 zł

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Papież na 50-lecie Bangladeszu: jedność w różnorodności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.