Papież nie przyjął dokumentu biskupów Niemiec ws. Komunii dla niekatolików

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / sz

Papież Franciszek nie przyjął w obecnej formie ustalonych przez większość biskupów niemieckich wytycznych w sprawie przyjmowania Komunii św. przez niekatolickich współmałżonków.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Luis Ladaria napisał do przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Reinharda Marxa, że dokument zawiera szereg nierozwiązanych problemów znacznej wagi. Podkreślił, że papież doszedł do wniosku, iż "dokument nie dojrzał jeszcze do publikacji".

O liście abp. Ladarii poinformował prywatny portal kath.net, dotarła również do jego włoskiej wersji niemiecka agencja katolicka KNA.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary podkreślił, że kwestia, czy niekatoliccy współmałżonkowie mogą przyjmować Komunię dotyczy Kościoła jako całości i ma wpływ na stosunki ekumeniczne z innymi Kościołami i wspólnotami kościelnymi.

DEON.PL POLECA

Wskazał też na odpowiednie regulacje Kodeksu Prawa Kanonicznego, którego kanon 844 mówi, że sakrament może być udzielony tylko wiernym katolikom. Kodeks zezwala na wyjątek jedynie w sytuacji, jeśli istnieje niebezpieczeństwo śmierci, albo przynagla inna "poważna konieczność uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu".

Do rozwiązywania tych oraz innych kwestii dla całego Kościoła powszechnego są upoważnione odpowiednie organa watykańskie - stwierdził abp Ladaria i podkreślił, że temat dotyczy wiary Kościoła i ma znaczenie dla Kościoła powszechnego.

Tym samym w staraniach o sprawę Komunii dla małżeństw mieszanych dokonuje się zmiana, którą już zasygnalizował w Boże Ciało kard. Rainer Mari Woelki. Arcybiskup Kolonii zdecydowanie sprzeciwił się specjalnym regulacjom uznając, że "wyjątkowe sytuacje uzasadniane duszpastersko nie mogą zostać wpisane jako nowe normy".

Jednocześnie podkreślił, że już teraz w wyjątkowych przypadkach ewangeliccy współmałżonkowie katolików mogą otrzymać Komunię. Ten problem jednak dotyczy sfery personalnego duszpasterstwa, duchowego towarzyszenia i indywidualnej decyzji sumienia wiernych.

Jednocześnie Watykan ma nadzieję na dalszy wewnętrzny dialog między biskupami niemieckimi - napisał abp Ladaria i zakończył swój list apelem o "duchową kolegialność" w Konferencji Biskupów Niemieckich.

Katoliccy biskupi Niemiec na swym wiosennym zebraniu w Ingolstadt w lutym br. postanowili, że w jednostkowych przypadkach będą chcieli umożliwić wspólny udział w Komunii św. małżonkom różnych wyznań. Kard. Marx oświadczył wówczas, że znaczna liczba małżeństw mieszanych stawia kapłanów przed "pilnym zadaniem duszpasterskim".

Wkrótce potem list w tej sprawie wystosowało do Watykanu siedmiu spośród 25 tamtejszych biskupów diecezjalnych. Sygnatariusze listu z kard. Woelkim na czele poprosili Stolicę Apostolską o pomoc, nie rozmawiając wcześniej o tym z przewodniczącym episkopatu.

Ponieważ Watykan początkowo stwierdził, że konflikt powinni rozstrzygnąć biskupi niemieccy we własnym gronie, przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Marx jeszcze niedawno wyraził nadzieję, że podczas najbliższego zebrania Konferencji Biskupów on i jego współbracia "dojdą do porozumienia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież nie przyjął dokumentu biskupów Niemiec ws. Komunii dla niekatolików
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.