Papież o tym, co zwycięża podziały. Chodzi o pierwsze świadectwo, jakie dają apostołowie

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
KAI / jb

Papież podkreślił, że właśnie to zwycięża podziały, izolację, mentalność absolutyzującą przestrzeń prywatną.

- W DNA wspólnoty chrześcijańskiej znajduje się jedność i wolność od samych siebie, które pozwalają nam nie bać się różnorodności, nie przywiązywać się do rzeczy i darów oraz stawać się martyres - jaśniejącymi świadkami Boga żywego, działającego w historii - powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

>> TUTAJ przeczytasz pełny tekst

Papież kontynuował cykl katechez na temat Księgi Dziejów Apostolskich i mówił o wyborze Macieja, który w gronie dwunastu apostołów zajął miejsce Judasza. Słów Franciszka na placu św. Piotra wysłuchało dzisiaj około 15 tys. wiernych.

DEON.PL POLECA


Papież podkreślił, że narodziny Kościoła zaczynają się od zmartwychwstania Chrystusa oraz trwania apostołów na modlitwie w Wieczerniku wokół Matki Jezusa.

- Przygotowują się na przyjęcie mocy Bożej nie w sposób bierny, lecz umacniając komunię między sobą - skomentował Ojciec Święty.

Franciszek podkreślił symboliczny wymiar liczby członków pierwszej wspólnoty Kościoła, składającej się ze 120 braci i sióstr a także 12 apostołów, odnoszących się do dwunastu pokoleń Izraela. Po zdradzie i śmierci Judasza konieczne było zatem uzupełnienie tego grona, przez tego, którego wskaże los i jak był uczniem Jezusa od chrztu w Jordanie, aż do wniebowstąpienia.

- W tym miejscu rozpoczyna się praktyka rozeznawania wspólnotowego, która polega na widzeniu rzeczywistości oczyma Boga, w perspektywie jedności i komunii - zauważył papież.

Ojciec Święty podkreślił, że wybór między Józefem Barsabą a Maciejem został poprzedzony modlitwą, zaś poprzez losowanie Pan wskazał Macieja, który został dołączony do Jedenastu.

- W ten sposób zostało zrekonstruowane ciało Dwunastu, co jest znakiem, że komunia zwycięża podziały, izolację, mentalność absolutyzującą przestrzeń prywatną, znakiem, że komunia jest pierwszym świadectwem, jakie dają Apostołowie - powiedział Franciszek.

Papież podkreślił, że grono Dwunastu jest wiarygodnym świadkiem Chrystusowego dzieła zbawienia.

- Ponowne zjednoczenie kolegium apostolskiego pokazuje, że w DNA wspólnoty chrześcijańskiej jest jedność i wolność od samych siebie, które pozwalają nam nie bać się różnorodności, nie przywiązywać się do rzeczy i darów oraz stawać się martyres - jaśniejącymi świadkami Boga żywego, działającego w historii - powiedział Ojciec Święty na zakończenie swej katechezy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież o tym, co zwycięża podziały. Chodzi o pierwsze świadectwo, jakie dają apostołowie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.