Papież pamięta o majowych rocznicach w Polsce
O modlitwę w intencji rozpoczynającej się w najbliższą sobotę pielgrzymki do Ziemi Świętej prosił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Podkreślił też znaczenie dla naszego życia narodowego i religijnego majowych rocznic oraz wydarzeń liturgicznych.
Oto tekst papieskiego pozdrowienia, skierowanego do Polaków:
"Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski, świętego Stanisława Biskupa Męczennika, a także urodziny świętego Jana Pawła II oraz rocznica bitwy o Monte Cassino, to ważne wydarzenia w życiu Kościoła w Polsce i waszej Ojczyzny. Niech będą one przedmiotem waszej refleksji podczas nabożeństw majowych i okazją do umocnienia ducha wiary ojców. Matce Najświętszej zawierzam wasze intencje, prosząc was jednocześnie o modlitwę w dniach mojej podróży do Ziemi Świętej. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".
Wcześniej papieską katechezę streścił ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
Kontynuując katechezy o darach Ducha Świętego, Ojciec Święty przypomniał nam dzisiaj czym jest dar umiejętności. To szczególna dyspozycja dana człowiekowi, która prowadzi go do poznania i zrozumienia otaczającej rzeczywistości świata, w świetle dzieła stworzenia i miłości Boga. Jest to dar, który otwiera nasz umysł na kontemplację Boga ukrytego w pięknie przyrody, wspaniałości kosmosu i budzi poczucie głębokiej wdzięczności oraz wyzwala uwielbienie Boga.
Duch Święty poprzez ten dar pozwala nam uczestniczyć w jasności spojrzenia Stwórcy na rzeczywistość świata, dostrzegać w każdej osobie i w każdej rzeczy ślady Jego wielkości i dobroci. Chroni nas przed niebezpieczeństwem traktowania stworzonego świata jako własności, którą czasem chcielibyśmy dysponować według własnego upodobania. Broni nas także przed pokusą zatrzymania się na stworzeniach, tak jakby one mogły dostarczyć odpowiedzi na wszystkie nasze oczekiwania. Dar umiejętności pozwala nam ukierunkować nasze spojrzenie na Boga, poznawać i rozumieć sens stworzenia. Niech kontemplacja piękna i ogromu stworzenia prowadzi nas do uwielbienia Boga.
Skomentuj artykuł