Papież: pandemia spowodowała bezprecedensowy kryzys edukacyjny

Papież: pandemia spowodowała bezprecedensowy kryzys edukacyjny
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
PAP / jb

Pandemia Covid-19 spowodowała na świecie kryzys edukacyjny bez precedensu - powiedział papież Franciszek w środę w przesłaniu wideo do uczestników konferencji „Edukacja jako akt nadziei”, zorganizowanej w Watykanie. Mówił o potrzebie wypracowania nowych form edukacji.

 

W wystąpieniu papież podkreślił: „To był wyjątkowy rok cierpienia z powodu pandemii Covid-19; rok przymusowej izolacji oraz wykluczenia, lęku i kryzysu duchowego oraz śmierci dużej liczby osób, a także bezprecedensowego kryzysu edukacyjnego”.

Franciszek przypomniał, że “ponad pół miliarda dzieci stanęło w obliczu przerwania swej edukacji, a setki milionów zostały pozbawione szans na rozwój społeczny i poznawczy”.

"W wielu miejscach kryzys sanitarny, psychologiczny i ekonomiczny pogorszył się z powodu związanego z nim politycznego i społecznego" - zauważył.

"Wobec takiej sytuacji - wskazał papież - konieczny jest akt nadziei, aby bodźce nienawiści, podziały i ignorancja mogły zostać przezwyciężone poprzez nowe szanse edukacyjne".

Z uznaniem Franciszek mówił o zaangażowaniu wielu rządów i instytucji w dziedzinie edukacji, co uznał za „akt nadziei na przyszłość i solidarności z nowymi pokoleniami”.

Jak stwierdził, jest to tym bardziej konieczne, kiedy również z powodu pandemii doszło do „zerwania światowego paktu edukacyjnego” i gdzie coraz bardziej niezbędny staje się „nowy rodzaj edukacji, który pozwoli pokonać obecną globalizację obojętności i mentalności odrzucania”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Papież: pandemia spowodowała bezprecedensowy kryzys edukacyjny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.