Papież pobłogosławił nowe korony Matki Bożej z Jasnej Góry

Papież pobłogosławił nowe korony Matki Bożej z Jasnej Góry
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / sz

Papież Franciszek pobłogosławił nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze. Diademy to replika koron ofiarowanych 300 lat temu przez Ojca Świętego Klemensa XI podczas pierwszej koronacji częstochowskiego Wizerunku.

Korony zostały skradzione w 1909 r. i teraz w związku z jubileuszem zrodził się pomysł ich odtworzenia. Uroczystość odbyła się w środę w Watykanie po zakończeniu audiencji generalnej. Uczestniczyli w niej paulini na czele z przeorem Jasnej Góry.

O. Marian Waligóra podkreśla, że zakonnicy mieli "radość uczestniczenia w audiencji generalnej i otrzymania daru błogosławieństwa papieskiego dla nowych koron".

DEON.PL POLECA

- Nowe diademy są odzwierciedleniem tego co przeżywamy w naszych sercach, duchowego przywiązania do Matki Bożej, wyrazem czci i oddania się Jej - podkreślił jasnogórski przeor.

Powiedział, że Ojciec Święty z radością przyjął prośbę o błogosławieństwo koron i ofiarowaną mu przy tej okazji kopię jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej.

- Papież Franciszek poprosił nas o dalszą modlitwę za niego na Jasnej Górze i wszędzie, gdzie duchowo łączymy się z częstochowskim sanktuarium, a więc w naszych rodzinach i domach - podkreślił paulin.

O. Marian Waligóra poinformował także Ojca Świętego o nawiązaniu bliskiej współpracy z sanktuarium Madonna di Capocolonna znajdującym się na terenie południowych Włoch, które ofiarowało korony częstochowskiemu sanktuarium.

W sanktuarium Madonna di Capocolonna od XII wieku, podobnie jak na Jasnej Górze, czczony jest obraz Matki Bożej. To właśnie z diecezji crotone pochodzi mistrz złotnictwa, który przygotował replikę koron Klemensa XI.

Uroczysty akt podpisania współpracy i oficjalne przekazanie koron odbędzie 18 maja, w dniu urodzin św. Jana Pawła II, który również we Włoszech jest bardzo czczony jako papież Maryjny.

- Będzie to podkreślenie niezwykłej więzi jaka łączy Polskę i Italię, szczególnie poprzez wielką cześć wobec Maryi, Matki naszego Pana - podkreśla o. przeor.

Inicjatywa powstania repliki koron, które na pierwszą koronację w 1717 r. podarował Jasnej Górze papież Klemens XI zrodziła się już kilka lat temu, kiedy Michele Affidato, mistrz złotnictwa z Crotone przybył z pielgrzymką na Jasną Górę i postanowił ofiarować Maryi swój dar.

- Wtedy powstała myśl wykonania kopii koron klementyńskich - powiedział o. Waligóra. Dodał, że ich replikę wykonano na podstawie zachowanych rycin, rysunków i obrazka, będących swoistymi dokumentami "wyglądu Matki Bożej Jasnogórskiej w XVIII w.".

Nowe złote korony prawdopodobnie będą nałożone na Obraz 28 lipca w pierwszą rocznicę pielgrzymki papieża Franciszka na Jasną Górę.

- Mamy świadomość tego, że to są kolejne korony ofiarowane przez papieża, po ostatnich koronach, które pobłogosławił papież Benedykt XVI i teraz kolejnych pobłogosławionych przez papieża Franciszka - powiedział jasnogórski przeor.

W 1717 r. w związku z dekretem papieża Klemensa XI i papieską koronacją Obrazu, parę koron wykonanych w Rzymie ofiarowała kapituła watykańska bazyliki Św. Piotra.

Od imienia papieża Klemensa XI nazwane zostały one "klementyńskimi". To właśnie ta para koron Obrazu została skradziona w nocy z 22 na 23 października 1909 r., w niezupełnie jasnych okolicznościach.

Po kradzieży koron klementyńskich wraz z dwiema parami podtrzymujących je złotych aniołów, sukienką perłową i wieloma cennymi darami wotywnymi znajdującymi się na ołtarzu, nowe korony ufundował na przełomie 1909/1910 r. papież Pius X.

Uczynił to na prośbę o. Euzebiusza Rejmana, przeora jasnogórskiego, za pośrednictwem arcybiskupa lwowskiego Józefa Bilczewskiego i ks. Adama Stefana Sapiehy, ówczesnego szambelana papieskiego, późniejszego biskupa krakowskiego i kardynała.

Ponowna koronacja Cudownego Wizerunku odbyła się 22 maja 1910 r. Stolica Apostolska uprzedziła w ten sposób zamiar cara Mikołaja II, który również był skłonny ufundować nową parę koron dla Jasnogórskiego Wizerunku.

Jak pisze Ewa Smulikowska w artykule "Korony i sukienki Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej jako przejaw kultu Królowej Korony Polskiej", dekoracja złotnicza Obrazu, ulegająca przeobrażeniom w procesie historycznym, jest równocześnie ważnym przesłaniem dotyczącym rozwoju kultu maryjnego na ziemiach dawnej Polski i skrystalizowanego już kultu Królowej Korony Polskiej.

Zmieniające się i coraz bogatsze formy przystrojenia Wizerunku, miały na celu wyeksponowanie i uświetnienie majestatu zwycięskiego palladium Królestwa Polskiego oraz opiekuńczej tarczy narodu.

Pobłogosławienie nowych koron na cudowny Obraz Matki Bożej jest jednym z kolejnych ważnych wydarzeń obchodów Roku Jubileuszowego 300-lecia Koronacji częstochowskiego Wizerunku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież pobłogosławił nowe korony Matki Bożej z Jasnej Góry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.