Stan stosunków wzajemnych a także wyzwania stojące przed Afryką Subsaharyjską to główne tematy poruszone podczas dzisiejszej wizyty prezydenta Kamerunu - Paula Biyi w Watykanie. Ojciec Święty przyjął go na audiencji prywatnej, a następnie prezydent rozmawiał z sekretarzem ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp. Dominique Mambertim.
Ogłoszony po spotkaniu komunikat watykańskiego Biura Prasowego zwraca uwagę na dobry stan stosunków wzajemnych, do czego przyczyniło się także zakończenie negocjacji dotyczących porozumienia ramowego na temat statusu prawnego Kościoła katolickiego w Kamerunie, które zostanie podpisane niebawem. Wyrażono uznanie dla pracy Kościoła w tamtejszym społeczeństwie, zwłaszcza w dziedzinie oświaty i służby zdrowia a także na rzecz pokoju i pojednania. Omówiono ponadto wyzwania stojące przed Afryką subsaharyjską oraz zaangażowanie Kamerunu na rzecz bezpieczeństwa i pokoju w tym regionie.
W dniach 17-20 marca 2009 Kamerun odwiedził Benedykt XVI, a dwukrotnie: w dniach 10-14 sierpnia 1985 i 14-15 września 1995 przebywał tam bł. Jan Paweł II.
80-letni obecnie prezydent Paul Barthélemy Biya sprawuje swój urząd od 6 listopada 1982, jest więc jednym z najdłużej utrzymujących się przy władzy przywódców afrykańskich. Jest politykiem wysoko cenionym na arenie międzynarodowej za wyważoną i niekonfrontacyjną politykę zagraniczną, choć jego konkurenci w kraju zarzucają mu ograniczanie swobód wewnętrznych i brak walki z powszechną korupcją.
Skomentuj artykuł