Papież przyjął rezygnację syryjskiego patriarchy
W sobotę papież Franciszek przyjął rezygnację patriarchy Antiochii, Grzegorza III Lahama. Hierarcha był jednym z najważniejszych przedstawicieli Kościoła w Syrii.
List Ojca Świętego do patriarchy-emeryta oraz wszystkich biskupów melchickich wyjaśnia, że Grzegorz III złożył rezygnację podczas specjalnej audiencji u Ojca Świętego w lutym.
W liście Ojciec Święty Franciszek podziękował 83-letniemu patriarsze: "gorliwemu słudze Ludu Bożego, za hojną służbę Kościołowi i za utrzymywanie uwagi społeczności międzynarodowej na tragedii, jaką przeżywa Syria".
Ojciec Święty dalej pisze: "Powierzam was wszystkich wstawiennictwu Matki Bożej i chętnie udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa naszemu drogiemu Greckiemu Kościołowi Melchickiemu".
Kościół melchicki (oficjalnie "Grecki Melchicki Kościół Katolicki") - jeden z katolickich Kościołów wschodnich, działający pierwotnie na terenie starożytnych patriarchatów Antiochii, Jerozolimy i Aleksandrii, a obecnie również wśród diaspory wiernych w Europie i w obu Amerykach. Kościół melchicki wywodzi się z prawosławnej Cerkwi istniejącej na obszarze wymienionych patriarchatów.
Od 2000 do 2017 patriarchą melchickim był Grzegorz III Laham. Po złożeniu przez niego rezygnacji z racji podeszłego wieku, do czasu wyboru nowego patriarchy Kościołem kieruje arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart.
Językiem obrzędów kościelnych jest język przeważającej większości wiernych - arabski.
W listopadzie 2015 roku patriarcha Grzegorz III Laham odwiedził Polskę w ramach obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
− Religie powinny wołać o pokój dla tego regionu i świata, a światowe mocarstwa powinny znaleźć konsensus dla pokoju w Syrii − mówił wówczas patriarcha.
Zwrócił też uwagę, że przedstawiciele trzech światowych religii: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu powinni mówić jednym głosem, że wiara jest przyszłością i fundamentem, na którym można budować pokój.
Skomentuj artykuł