Papież przyjął szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Papież przyjął szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego
(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO PRESS OFFICE / HANDOUT)
KAI / kw

Ojciec Święty nie raz już wskazywał na potrzebę zasadniczej reformy rynku kredytów. W kwietniu 2014 r. skrytykował praktykę udzielania kredytów krajom ogarniętym kryzysem, co jest jednym z zadań Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Ojciec Święty zwrócił wtedy uwagę, że takie pożyczki często łączą się z daleko posuniętymi zobowiązaniami politycznymi. Jeśli rządy potrzebują pieniędzy, często słyszą: "jeśli chcesz tej pomocy, to musisz tak myśleć i ustanowić takie to a takie przepisy prawne", mówił papież podczas jednej z porannych Mszy św.

Z kolei w maju 2014 r. podczas konferencji "Inclusive Capitalism", jaka odbyła się w Londynie, Lagarde zacytowała stwierdzenie Ojca Świętego: "Nierówność jest korzeniem niesprawiedliwości społecznej" z jego wpisu na Twitterze.

Używając słownictwa katolickiej nauki społecznej wskazała, że "zasady solidarności i wzajemności, które wiążą ze sobą społeczeństwa, są bardziej podatne na erozję w społeczeństwach ze zbytnią nierównością".

DEON.PL POLECA

- Historia uczy nas, że demokracja zaczyna się strzępić na końcach, gdy polityczne walki oddzielają posiadających od tych, którzy nie posiadają - stwierdziła Lagarde, która jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Katolickiego w Leuven.

Podkreśliła, że 85 proc. najbogatszych ludzi świata - którzy zmieściliby się w jednym piętrowym autobusie w Londynie - kontroluje tyle bogactwa co najbiedniejsza połowa ludzkości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież przyjął szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.