Do rozmowy doszło podczas spotkania Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), którego abp Gądecki jest wiceprzewodniczącym.
Jak relacjonował abp Gądecki cytowany w komunikacie Biura Prasowego KEP, papież "zwrócił uwagę na całą gamę wszystkich nieszczęść, które przetaczają się przez Europę począwszy od migracji, uchodźców, bezrobocia i depresji. Zwrócił także uwagę na dużą liczbę samobójstw, na brak nadziei dla młodzieży i ogólnie krytyczną sytuację młodzieży, która kształci się, a później nie znajduje pracy".
"Rz": papież naciska na premier w sprawie uchodźców >>
W rozmowie z PAP rzecznik KEP ks. Rytel-Andrianik dodał, że podczas spotkania prezydium przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco podkreślił, że w sprawie przyjmowania uchodźców i migrantów wszystkie Kościoły lokalne obowiązuje stanowisko Kościoła powszenego. "Stanowisko Kościoła katolickiego jest jedno we wszystkich państwach, a jest ono oparte na Ewangelii. Wyrażał je niejednokrotnie papież Franciszek" - powiedział kard. Bagnasco.
Biuro Prasowe KEP poinformowało też, że podczas trzydniowego spotkania, które trwało od wtorku do czwartku, członkowie CCEE dyskutowali nad trzema kwestiami: sprawami dotyczącymi młodzieży, problemami społecznymi na peryferiach i sekularyzacją kultury . "Nadeszła epoka postsekularna. To, co możemy wnieść jako Kościół do społeczeństw Europy, to prymat Pana Boga i głoszenie Miłosierdzia Bożego" - powiedział abp Gądecki.
>> Imigracja. Tak Polska pogrzebała nauczanie Jana Pawła II
Podczas spotkania CCEE zdecydowało o przeorganizowaniu dotychczasowych struktur. Powołano nowe komisje: ewangelizacji i kultury, ds. duszpasterstwa młodzieży, małżeństwa i rodziny, życia i ds. społecznych.
Istniejąca od 45 lat CCEE zrzesza konferencje episkopatów krajów europejskich. W jej skład wchodzi ponad 30 przewodniczących episkopatów i hierarchowie, którzy są jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach.
Skomentuj artykuł