Papież spotka się z biskupami Hondurasu, założycielem Neokatechumenatu i Wspólnotą Shalom
(fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI)
KAI / mp
Papież Franciszek przyjmuje dziś biskupów z Hondurasu, jednego z biskupów argentyńskich, a także inicjatora Drogi Neokatechumenalnej, Kiko Argüello i Katolicką Wspólnotę Shalom - informuje Prefektura Domu Papieskiego.
Na czele przybywających z wizytą ad Limina Apostolorum biskupów Hondurasu stoi kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, SDB, który jest jednocześnie moderatorem Rady Kardynałów ( K-9). Natomiast Katolicka Wspólnota Shalom powstała 9 lipca 1982 roku.
Jest ona owocem spotkania jej lidera Moysesa Azevedo z papieżem Janem Pawłem II, które zmieniło jego życie. Po tym spotkaniu Moyses i inni młodzi ludzie zaczęli pracować w Fortalezie, stolicy stanu Ceará w Brazylii, na rzecz ewangelizacji młodzieży i ubogich. Początkowym pomysłem było założenie baru lub kawiarni, jako sposobu dotarcia do młodzieży.
Bar z przekąskami oferował nie tylko to, co było w menu, ale również zaproszenie na Mszę św., do grupy modlitewnej, do zaangażowania w różne inicjatywy chrześcijańskie. Praca zaczęła przynosić wiele owoców. Wkrótce dołączyło wiele osób zaangażowanych i oddanych szerzeniu Dobrej Nowiny. Niektórzy z członków wspólnoty doświadczali głębszego powołania do całkowitego oddania się temu dziełu.
Członkowie Wspólnoty zaangażowali się w działalność społeczną, opiekę zdrowotną, promocję godności ludzkiej, kultury i sztuki. Katolicka Wspólnota Shalom jest już obecna w wielu krajach, takich jak: Brazylia, Włochy, Francja, Szwajcaria, Algieria, Tunezja, Kanada, Chile, Urugwaj, w Izraelu, na Madagaskarze, w Portugalii, Gujanie Francuskiej, Wielkiej Brytanii i innych krajach. Ma ponad 5 tys. członków i ponad 30 tys. osób uczestniczących w jej działaniach. Od dwóch lat jest obecna w Krakowie.
W 2007 roku Wspólnota Shalom została uznana przez Stolicę Apostolską jako międzynarodowe stowarzyszenie wiernych, a w 2012 roku papież Benedykt XVI, za pośrednictwem Papieskiej Rady ds. Świeckich, ostatecznie zatwierdził jej statut.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł