Papież: to jest jedna z wielkich plag rozrywających tkankę społeczną

Papież: to jest jedna z wielkich plag rozrywających tkankę społeczną
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
vaticannews.va / pch

Papież spotkał się z przedstawicielami włoskiego Trybunału Obrachunkowego. Podziękował im za codzienną służbę społeczeństwu oraz wezwał, aby zawsze przestrzegali przejrzystości i szlachetności, sprzyjając budowaniu relacji pomiędzy obywatelem i różnymi instytucjami państwa.

Ojciec Święty podkreślił, że dobro osoby ludzkiej, rozumiane w jej wymiarze relacyjnym oraz wspólnotowym, powinno stanowić podstawowe kryterium dla wszystkich organów i programów narodu. To jest także podstawowa zasada, aby spełniać z mądrością delikatną misję urzędników skarbowych. Wymaga ona nie tylko wysokiego profesjonalizmu i specjalizacji, ale przede wszystkim dobrze uformowanego sumienia, silnego poczucia sprawiedliwości, hojnego zaangażowania na rzecz instytucji oraz wspólnoty.
"Kontrola wydatków hamuje pokusę obecną w życiu tych, którzy są zaangażowani w politykę oraz w administrację, obracając finansami w sposób nieroztropny w celu zdobywania popularności oraz pozyskania wyborców.
Papież dodał także, jaka jest rola urzędnika skarbowego oraz co robi korupcja ze społeczeństwem.
Urzędnicy skarbowi odgrywają szczególną rolę w nieustannej walce z korupcją. To jest jedna z wielkich plag rozrywających tkankę społeczną, ponieważ wyrządza ogromne szkody w sferze etycznej i ekonomicznej, stwarzając ułudę szybkich i łatwych zysków. W rzeczywistości jednak zubaża wszystkich, odbiera zaufanie, przejrzystość oraz wiarygodność całemu systemowi. Korupcja poniża godność jednostki oraz rozbija wszystkie dobre i piękne ideały. Społeczeństwo w swojej całości jest wezwane, aby zaangażować się konkretnie w walkę z rakiem korupcji w jej wielu formach".
Papież wezwał włoskich urzędników skarbowych, aby z pogodą ducha oraz powagą spełniali swój urząd. Spełnia on podstawą rolę w koordynowaniu i zarządzaniu finansami publicznymi.
Franciszek zachęcił urzędników, aby zawsze mieli poczucie służby oraz byli w społeczeństwie świadkami wzrostu kultury praworządności. Papież życzył też obecnym, aby w czasie Wielkiego Postu skierowali spojrzenie na Chrystusa, Mistrza i świadka prawdy oraz sprawiedliwości.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Papież: to jest jedna z wielkich plag rozrywających tkankę społeczną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.