Papież w ostrych słowach skrytykował biskupów. Ostrzegł przed "załamaniem się hierarchicznej struktury"

Papież w ostrych słowach skrytykował biskupów. Ostrzegł przed "załamaniem się hierarchicznej struktury"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

W poniedziałek, 20 maja, papież Franciszek otworzył zebrane plenarne Konferencji Episkopatu Włoch - donosi portal CruxNow.com. W czasie swojego przemówienia skrytykował on włoskich biskupów za to, że nie wdrożyli w pełni wprowadzonej w 2015 roku nowej procedury stwierdzania nieważności małżeństwa.

"Z przykrością zauważam, że reforma po czterech latach pozostaje daleka od stosowania w ogromnej większości włoskich diecezji" - powiedział papież.

Reforma weszła w życie w grudniu 2015 roku (wraz z rozpoczęciem Jubileuszu Miłosierdzia) po publikacji motu proprio "Mitis Iudex Dominus Iesus" (co można przetłumaczyć "Pan Jezus łagodnym sędzią"). Główną intencją zmian wprowadzonych do prawa kanonicznego było uproszczenie i przyśpieszenie działania sądów kościelnych.

Franciszek: reforma Kurii Rzymskiej to nie lifting, makijaż, czy sztuczka <<

W swoim przemówieniu do biskupów włoskich Franciszek wezwał do "pełnego i natychmiastowego zastosowania" dokumentów, mówiąc, że procesy dotyczące stwierdzenia nieważności małżeństwa powinny być szybkie i charakteryzować się "bliskością" do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji.

"Bliskość zranionych rodzin oznacza, że ​​osąd w danej sprawie należy, w miarę możliwości, podjąć w lokalnych diecezjach - bez opóźnień i niepotrzebnego przedłużania" - powiedział Franciszek, dodając, że wymaga to "nawrócenia struktur".

"Nie możemy pozwolić, aby interesy ekonomiczne niektórych prawników ani zainteresowanie osobistą władzą niektórych wikariuszy spowalniało te procesy" - stwierdził papież.

"Hierarchiczna struktura Kościoła załamuje się, gdy jest zarażona jakąkolwiek formą władzy osobistej lub pobłażania własnym pragnieniom" - powiedział Franciszek, podkreślając jak ważne jest to, by biskupi rozwijali odpowiednią relację zaufania z kapłanami ze swoich diecezji.

"Księża muszą być pewni, że mogą polegać na swoim biskupie i zwrócić się do niego o wsparcie" - powiedział papież, wskazując, że biskup powinien zawsze oddzwonić w ciągu jednego dnia, gdy widzą, że kapłan do nich dzwonił.

W dniach 20-23 maja w Rzymie doroczne wiosenne zgromadzenie biskupów włoskich przypada tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w czwartek. Oczekuje się, że to migracja będzie kluczowym tematem zarówno w wyborach, jak i dyskusjach biskupów. Wynika to z faktu, że Kościół w ostatnich miesiącach ostro krytykuje surową politykę antyimigracyjną premiera Włoch Matteo Salviniego.

Karol Wilczyński - redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl i inicjatywy Rethinking Refugees. Członek wspólnoty Hanna działającej na rzecz wykluczonych przy parafii św. Mikołaja w Krakowie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież w ostrych słowach skrytykował biskupów. Ostrzegł przed "załamaniem się hierarchicznej struktury"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.