Papież w ostrych słowach skrytykował biskupów. Ostrzegł przed "załamaniem się hierarchicznej struktury"

Papież w ostrych słowach skrytykował biskupów. Ostrzegł przed "załamaniem się hierarchicznej struktury"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

W poniedziałek, 20 maja, papież Franciszek otworzył zebrane plenarne Konferencji Episkopatu Włoch - donosi portal CruxNow.com. W czasie swojego przemówienia skrytykował on włoskich biskupów za to, że nie wdrożyli w pełni wprowadzonej w 2015 roku nowej procedury stwierdzania nieważności małżeństwa.

"Z przykrością zauważam, że reforma po czterech latach pozostaje daleka od stosowania w ogromnej większości włoskich diecezji" - powiedział papież.

Reforma weszła w życie w grudniu 2015 roku (wraz z rozpoczęciem Jubileuszu Miłosierdzia) po publikacji motu proprio "Mitis Iudex Dominus Iesus" (co można przetłumaczyć "Pan Jezus łagodnym sędzią"). Główną intencją zmian wprowadzonych do prawa kanonicznego było uproszczenie i przyśpieszenie działania sądów kościelnych.

Franciszek: reforma Kurii Rzymskiej to nie lifting, makijaż, czy sztuczka <<

W swoim przemówieniu do biskupów włoskich Franciszek wezwał do "pełnego i natychmiastowego zastosowania" dokumentów, mówiąc, że procesy dotyczące stwierdzenia nieważności małżeństwa powinny być szybkie i charakteryzować się "bliskością" do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji.

DEON.PL POLECA

"Bliskość zranionych rodzin oznacza, że ​​osąd w danej sprawie należy, w miarę możliwości, podjąć w lokalnych diecezjach - bez opóźnień i niepotrzebnego przedłużania" - powiedział Franciszek, dodając, że wymaga to "nawrócenia struktur".

"Nie możemy pozwolić, aby interesy ekonomiczne niektórych prawników ani zainteresowanie osobistą władzą niektórych wikariuszy spowalniało te procesy" - stwierdził papież.

"Hierarchiczna struktura Kościoła załamuje się, gdy jest zarażona jakąkolwiek formą władzy osobistej lub pobłażania własnym pragnieniom" - powiedział Franciszek, podkreślając jak ważne jest to, by biskupi rozwijali odpowiednią relację zaufania z kapłanami ze swoich diecezji.

"Księża muszą być pewni, że mogą polegać na swoim biskupie i zwrócić się do niego o wsparcie" - powiedział papież, wskazując, że biskup powinien zawsze oddzwonić w ciągu jednego dnia, gdy widzą, że kapłan do nich dzwonił.

W dniach 20-23 maja w Rzymie doroczne wiosenne zgromadzenie biskupów włoskich przypada tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w czwartek. Oczekuje się, że to migracja będzie kluczowym tematem zarówno w wyborach, jak i dyskusjach biskupów. Wynika to z faktu, że Kościół w ostatnich miesiącach ostro krytykuje surową politykę antyimigracyjną premiera Włoch Matteo Salviniego.

Karol Wilczyński - redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl i inicjatywy Rethinking Refugees. Członek wspólnoty Hanna działającej na rzecz wykluczonych przy parafii św. Mikołaja w Krakowie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież w ostrych słowach skrytykował biskupów. Ostrzegł przed "załamaniem się hierarchicznej struktury"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.