Papież zaapelował do Polaków. Mówi o ludziach, którzy potrzebują naszej pomocy

Papież zaapelował do Polaków. Mówi o ludziach, którzy potrzebują naszej pomocy
(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
KAI / ml

"Pamiętajcie nie tylko o sobie i bliskich, ale także o ludziach nieznanych, zagubionych, zapomnianych, żyjących gdzieś daleko, którzy może bardziej od was potrzebują dobra, pokoju ducha, sprawiedliwości i zrozumienia" - powiedział Ojciec Święty pozdrawiając Polaków podczas środowej audiencji ogólnej.

Oto słowa papieża skierowane do pielgrzymów polskich:

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Rozważając przesłanie dzisiejszej katechezy, odmawiajcie często "Ojcze nasz", cieszcie się bliskością Boga. Prosząc o chleb powszedni, pamiętajcie nie tylko o sobie i bliskich, ale także o ludziach nieznanych, zagubionych, zapomnianych, żyjących gdzieś daleko, którzy może bardziej od was potrzebują dobra, pokoju ducha, sprawiedliwości i zrozumienia. Niech Bóg wam błogosławi.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, czynimy starania, by coraz lepiej rozumieć modlitwę "Ojcze nasz", której nauczył nas Pan Jezus. Chcemy coraz lepiej się modlić. Prawdziwa modlitwa odbywa się w tajemnicy sumienia, w ciszy serca, jest nieprzenikniona, wiadoma tylko Bogu. W tekście "Ojcze nasz" jest pewien brak, nie ma słowa "ja". W pierwszej części tej modlitwy Pan Jezus uczy nas, byśmy modląc się mieli na ustach przede wszystkim słowo "Ty-Ojcze". Modlitwa chrześcijańska jest dialogiem: "Święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja".

Prośby drugiej części "Ojcze nasz" są wypowiadane w liczbie mnogiej: "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj, odpuść nam nasze winy, nie wódź nas na pokuszenie, zbaw nas od złego". W dialogu z Bogiem nie ma miejsca na indywidualizm. Owo "my", którego uczy nas Pan Jezus, sprawia, że potrafię współczuć innym, staję się odpowiedzialny za moich braci i siostry: cierpiących, ubogich, samotnych, potrzebujących, obojętnych w wierze. Modląc się nie czujmy się lepszymi od innych, ponieważ Bóg sprawia, że słońce Jego jednakowo wschodzi nad złymi i nad dobrymi (por. Mt 5,45). Wszyscy jesteśmy braćmi umiłowanymi tego samego Ojca. Pamiętajmy, że pod wieczór życia będziemy sądzeni z miłości.

W dzisiejszej audiencji udział wzięły między innymi: z parafii św. Mikołaja w Pierśćcu oraz z parafii św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy (diec. bielsko-żywiecka), schola z parafii Nawiedzenia NMP w Ruścu (arch. łódzka), par. św. Jana Kantego w Niebocku (arch. przemyska); parafii św. Mikołaja w Gniewie (diec. pelplińska); parafii św. Jana Chrzciciela w Łaziskach Średnich (arch. katowicka); Podopieczni i opiekunowie z Instytutu Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego w Warszawie; Uczniowie Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi; Grupa pielgrzymów z Kaszub.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież zaapelował do Polaków. Mówi o ludziach, którzy potrzebują naszej pomocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.