Papież zrezygnował z łaciny podczas ŚDM

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / psd

Podczas Mszy św. na zakończenie obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro papież Franciszek nie będzie używał oryginalnej, łacińskiej wersji Mszału Rzymskiego. Jak wynika z opublikowanych 12 lipca w Watykanie tekstów liturgicznych, papież będzie sprawował liturgię w ojczystym języku Brazylijczyków, a więc po portugalsku. Organizatorzy oczekują, że na liturgię na Campus Fidei, zajmującym powierzchnię 3,5 kilometra kwadratowego w dzielnicy Guaratiba, przybędzie nawet dwa miliony osób.

O tym, że papież zrezygnuje z łaciny podczas Mszy św. kończącej ŚDM, wspominał już wcześniej arcybiskup Rio de Janeiro, Orani João Tempesta. Media brazylijskie przytoczyły jego wypowiedź, że gdyby do Brazylii przyjechał Benedykt XVI, wówczas sprawowałby liturgię po łacinie.

Teksty do brazylijskich liturgii papieża liczą 200 stron. W czasie wizyty w Brazylii w dniach 22-29 lipca na obchody ŚDM w Rio de Janeiro oraz do sanktuarium maryjnego Aparecida papież Franciszek będzie dziewięciokrotnie sprawował Msze św. i nabożeństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież zrezygnował z łaciny podczas ŚDM
Komentarze (15)
O
obserwator
15 lipca 2013, 13:04
ja w sprawie ks Lemanskiego trzymam kciuki i modle nsie zeby ta sprawa zajal sie Papiez i calym polskim klerem b bogatym klerem ktory nie ma nic wspolnego z naukami  Chrystusa a jesli juz znajdzie sie jakis normalny i poprawny ksiadZZ to oczywiscie trzeba go zniszczyc - pytam czy Chrystus ustanowil hierarcg=hicznosc - chyba nie  no wiec jak ten kler dziala i na jakich wzorcach?
M
megi
15 lipca 2013, 13:04
Ojej, zamiast się modlić o dobre owoce ŚDM to jak zwykle polscy katolicy wolą wszystkich krytykować, nawet papieża... sporzytkujcie energię na coś dobrego kochani i nie zapominajcie że papież Franciszek jest człowiekiem modlitwy i zanim coś postanowi, omaiwa to z Jezusem. JP 2 też na początku pontyfikatu  szokował, a teraz czekamy na jego kanonizację
W
Wojtek
15 lipca 2013, 12:51
Jestem zszokowany. Jak niewiele potrzeba, aby ludzie podłapali sensację  i doszukiwali się nie wiadomo czego. Serio za dużo w nas zastoju, a za mało uśmiechu. Szok? Niedowierzanie? Franciszek nie będzie używał łaciny?! To chyba nie język jest tutaj najważniejszy... 
A
Angelica
15 lipca 2013, 11:08
Szkoda... trochę mi wstyd.
S
Servus
15 lipca 2013, 11:06
Niech robi tak dalej... Papiestwo ani się nie zaczęło na osobie Franciszka ani się na nim nie skończy. Trzeba pamiętać o poprzednikach i następcach (którym już teraz współczuje; będą mieli nielada zadanie, aby wszystko wróciło do normalności...)
MAŁGORZATA PAWŁOWSKA
14 lipca 2013, 11:39
"... arcybiskup Rio de Janeiro, Orani João Tempesta. Media brazylijskie przytoczyły jego wypowiedź, że gdyby do Brazylii przyjechał Benedykt XVI, wówczas sprawowałby liturgię po łacinie." Zabolała mnie ta wypowiedź. Odebrałam ją jako lekceważenie Benedykta XVI. (Zamiast łaciny zaprowadzimy teraż w liturgii portugalski - czyj papież, tego język). Bardzo niestosowne.
K
ksiądz
14 lipca 2013, 11:35
Lacina lingua sacra? Najpierw była greka, aż do połowy  V wieku. Kiedy jeden z papieży zmienił język liturgii z greki na łacinę, mało co go nie zlinczowali. Kto teraz o tym pamięta, a człowiek zachowuje się ciągle tak samo - to znaczy absolutyzyje rzeczy względne
F
flo
14 lipca 2013, 10:57
Łacina ma być dla człowieka, czy człowiek dla łaciny.
jazmig jazmig
14 lipca 2013, 09:30
Fifi - A gdzie tu mowa o umniejszaniu znaczenia łaciny? Niezrozumiały dla prawie 100% uczestników język ma ich łączyć? O pełnym uczestnictwie w liturgii można mówić tylko wtedy, gdy się rozumie słowo. ... W KK msze w języku łacińskim odprawiano przez blisko 2000 lat i jakoś ludzie uczestniczyli w nich. Język łaciński stanoi problem dla Słowian, ale nie dla Europy Zachodniej. Tamtejsze języki mają wiele wspólnego z łaciną.
jazmig jazmig
14 lipca 2013, 09:27
Może i dobrze, bo on może mieć problemy z łaciną. Wprawdzie na mszy będą ludzie z wszystkich krajów świata, więc łacina, jako język uniwersalny powinna być językiem tej mszy, ale lepiej, żeby się papież nie kompromitował jakimiś wpadkami językowymi, bo wpadki liturgiczne mamy jak w banku.
T
tomasz
13 lipca 2013, 21:47
Smutne. W cztery miesiące Ojciec Święty Franciszek zniweczył osiem lat pontyfikatu Benedykta XVI. Zaczęło się od mucetu, potem zaprzestanie celebracji versus deum, Msza na Lampedusie i teraz odrzucenie łacińskiego mszału. Teraz zwykli księża nie będą mieć żadnych oporów przed popełnianiem nadużyć liturgicznych, skoro nawet liturgii watykańskiej nie można nazwaź wzorcową.
F
Fifi
13 lipca 2013, 20:14
aka no właśnie, dobrze mówisz, że należałoby zacząć propagować łacinę, właśnie po to, żeby wszyscy na takich zjazdach modlili się razem. zaprzeczyłeś i potwierdziłeś w jednym poście to co napisałem wcześniej.
A
aka
13 lipca 2013, 20:00
Fifi - A gdzie tu mowa o umniejszaniu znaczenia łaciny? Niezrozumiały dla prawie 100% uczestników język ma ich łączyć? O pełnym uczestnictwie w liturgii można mówić tylko wtedy, gdy się rozumie słowo. Decyzja o Mszy św. w języku narodowym jest słuszna. Zwłaszcza, gdy słyszy się odchodzeniu brazyliczyków od katolicyzmu, o dość specyficznej religijności w całej Ameryce (nomen omen) łacińskiej. Portugalski to podobno "popsuty hiszpański", więc hiszpańskojęzyczni pielgrzymi też zrozumieją. A spoza Ameryki łacinskiej nie będzie ich tak wielu, poza tym będą to osoby o porządnej formacji, więc się zorientują.  Inna rzecz, ze należałoby zacząć propagować łacinę, uczyć jej, bo to piękny język. Jednak do roli języka uniwersalnego raczej nie wróci 
F
Fifi
13 lipca 2013, 19:24
byłoby szkoda, gdyby papież umniejszył ważność łaciny w liturgii. nie mówię, żeby każda msza była po łacinie, ale właśnie w takich sytuacjach jak wielonarodowe zjazdy łacina jako uniwersalny język Kościoła łączy bardziej ludzi a chyba o to chodzi. pozdrawiam :)
C
czajnik
13 lipca 2013, 19:22
Łacina to lingua sacra. Porzucanie jej nie może przynieść niczego dobrego ani Kościołowi, ani ludziom