Pełne tłumaczenie listu papieża Franciszka do biskupów argentyńskich

Pełne tłumaczenie listu papieża Franciszka do biskupów argentyńskich
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
jp

Papież pochwalił argentyńską interpretację adhortacji Amoris Laetitia. Publikujemy tłumaczenie odpowiedzi Franciszka do biskupów.

>> Przeczytaj interpretację argentyńskich biskupów

Przeczytaj pełne tłumaczenie listu:

Do Mons. Sergio Alberto Fenoy

DEON.PL POLECA

Delegat Regionu Duszpasterskiego Buenos Aires

Drogi Bracie,

otrzymałem pismo Regionu Duszpasterskiego Buenos Aires "Podstawowe kryteria aplikacji rozdziału VIII Amoris Laetitia". Bardzo dziękuję za przesłanie mi go. Gratuluję Wam powziętej pracy: to prawdziwy przykład towarzyszenia kapłanom… wszyscy wiemy, jak bardzo konieczna  jest bliskość biskupa z jego klerem i kleru z biskupem.

"Najbliższy" bliźni biskupa to kapłan, dlatego też przykazanie miłości bliźniego jak siebie samego zaczyna się dla nas, biskupów, właśnie od miłowania naszych księży.

Pismo jest bardzo dobre i w pełni wyjaśnia sens ósmego rozdziału Amoris Laetitia. Nie ma innych interpretacji. Jestem pewien, że przyniesie ono wiele dobra. Niech Pan wynagrodzi Wam ten wysiłek duszpasterskiego miłosierdzia.

To właśnie duszpasterskie miłosierdzie wzywa nas do wyjścia na spotkanie oddalonych i do podjęcia drogi przyjęcia, towarzyszenia, rozeznawania i integracji we wspólnocie Kościoła. Wiemy, że jest to wymagające, chodzi bowiem o duszpasterstwo "ramię w ramię", które nie zadowala się środkami programowymi, organizacyjnymi czy prawnymi, także koniecznymi.

Po prostu: przyjąć, towarzyszyć, rozeznawać, integrować. Z tych czterech postaw duszpasterskich najmniej kultywowana i praktykowana jest postawa rozeznawania, dlatego uważam za pilne formowanie do rozeznawania - osobistego i wspólnotowego - w naszych seminariach i pośród kleru.

Na zakończenie chciałbym przypomnieć, że adhortacja Amoris Laetitia była owocem pracy i modlitwy całego Kościoła przy pomocy dwóch synodów i papieża. Dlatego też zalecam katechezę całościową na temat adhortacji, która na pewno pomoże we wzroście, umocnieniu i świętości rodziny.

Ponownie dziękuję Wam za wykonaną pracę i zachęcam do kroczenia naprzód z refleksją i katechezą na temat Amoris Laetitia w różnych wspólnotach Waszych diecezji.

Proszę, nie zapomnijcie modlić się za mnie.

Niech Pan Jezus Was błogosławi i Matka Boża się Wami opiekuje.

Z braterskim pozdrowieniem,

Franciszek

*  *  *

Tłumaczenie: Wojciech Bojanowski SJ

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pełne tłumaczenie listu papieża Franciszka do biskupów argentyńskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.