Pierwsze dni pontyfikatu, pierwsze słowa
Myślę, że w mediach brakuje trochę informacji o tym, co Papież Franciszek do tej pory powiedział. Za dużo zwraca się uwagi na zachowanie Papieża i na jego gesty, mniej na to, co mówi. Dla nas, katolików najważniejsze są słowa Papieża, a dopiero potem jego zachowanie. Dla tych, którzy nie mają czasu tego wszystkiego śledzić, przedstawiam krótkie streszczenie.
Do tej pory główne wypowiedzi papieża Franciszka to: słowa przywitania z balkonu przed błogosławieństwem Urbi et Orbi, homilia podczas mszy na zakończenie konklawe, homilia wygłoszona w parafii św. Anny na Watykanie, spotkanie Ojca Świętego z przedstawicielami mediów, Anioł Pański, homilia podczas mszy inauguracyjnej oraz przemówienie papieża Franciszka do przedstawicieli wspólnot religijnych.
W swoich wypowiedziach, papież Franciszek podkreśla rolę modlitwy w życiu chrześcijanina, a także potrzebę modlitwy za Kościół i papieża. Wielokrotnie wspominał Matkę Bożą i świętego Józefa.
Nasze życie jest wędrowaniem do Boga na wzór Abrahama, budowaniem Kościoła na fundamencie, który położył Jezus i wyznawanie wiary w Jezusa wobec całego świata. Jeśli nie będziemy wyznawać wiary w Chrystusa "staniemy się pozarządową organizacją charytatywną, ale nie Kościołem".
Kiedy nie wyznajemy Jezusa Chrystusa, wtedy wyznajemy diabła i wszystko się wtedy rozsypuje. Do Boga musimy wędrować ze swoim krzyżem: "Kiedy wędrujemy bez krzyża, kiedy budujemy bez krzyża i kiedy wyznajemy Chrystusa bez krzyża, to nie jesteśmy uczniami Pana."
Musimy troszczyć się o to, by Chrystus wypełniał nasze serce i wtedy będzie ono pełne dobroci i wrażliwości. W życiu chrześcijanina nie może zabraknąć nadziei.
Dla każdego chrześcijanina najważniejszy jest osobisty i przemieniający związek z Jezusem, Synem Bożym, który umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Najmocniejszym przesłaniem Boga dla człowieka jest miłosierdzie. Boże przebaczenie nie ma granic - jedyną granicą dla niego jest tylko to, czy człowiek będzie o nie prosił.
Kościół Katolicki jest odpowiedzialny za krzewienie miłości pośród wszystkich ludzi. Kościół musi bronić i pomagać najuboższym i najsłabszym. Musimy troszczyć się za całe stworzenie, które Bóg nam podarował. Największe niebezpieczeństwo dzisiejszych czasów to sprowadzenie życia człowieka do konsumpcji i wymazanie z jego serca pragnienia Boga. W wypełnianiu tych wszystkich zadań naszym sojusznikiem jest każdy człowiek, niezależnie od wyznawanej religii, jeśli tylko szczerze szuka prawdy, dobra i Boga.
Powinniśmy dążyć do jedności wszystkich chrześcijan, ponieważ takie przykazanie pozostawił nam sam Jezus. Najlepszą drogą do osiągnięcia tej jedności jest wierność słowom Ewangelii. Papież podkreślił także wagę kontynuacji dialogu z Żydami.
Kościół to nie tylko instytucja, ponieważ jego sercem jest sam Jezus. Biskup Rzymu przewodzi całemu Kościołowi poprzez służbę miłości.
Skomentuj artykuł