Pomóżmy narodom Europy umacniać ich chrześcijańskie korzenie

Pomóżmy narodom Europy umacniać ich chrześcijańskie korzenie
Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Pomóżmy narodom Europy umacniać ich chrześcijańskie korzenie

List Papieża z okazji prezentacji faksymile rękopisu «Żywota Bazylego II»

Kard. Jean-Louis Tauran
Archiwista i bibliotekarz
Świętego Kościoła Rzymskiego

Z zainteresowaniem przyjąłem wiadomość, że Apostolska Biblioteka Watykańska i grecki Kościół prawosławny nawiązały współpracę mającą na celu publikację Żywota Bazylego II, którego rękopis jest przechowywany w Apostolskiej Bibliotece Watykańskiej. Wdzięczny jestem księdzu kardynałowi za to, że czuwał nad pomyślnym przebiegiem różnych etapów realizacji tego projektu.

Ponieważ udaje się ksiądz kardynał na spotkanie w Atenach, podczas którego odbędzie się pierwsza oficjalna prezentacja faksymile rękopisu, proszę o przekazanie Wielce Błogosławionemu Christodoulosowi, arcybiskupowi Aten i całej Grecji, moich serdecznych, braterskich pozdrowień i zapewnienie go, że cieszy mnie to ważne wydarzenie, które jest owocem nowych relacji, nawiązanych po niezapomnianej wizycie mego czcigodnego poprzednika Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II w Atenach z okazji jego jubileuszowej pielgrzymki śladami św. Pawła Apostoła. Z prawdziwą radością stwierdzam, że między Kościołem katolickim i greckim Kościołem prawosławnym rozwija się coraz intensywniejsza współpraca.

Przy tej okazji proszę przekazać Wielce Błogosławionemu Christodoulosowi, że byłoby dla mnie wielką radością gościć go w Rzymie, abyśmy mogli wspólnie pokazać, że rozpoczęliśmy nowy etap drogi pojednania i współpracy. Proszę zapewnić go o moim głębokim pragnieniu bardziej intensywnego rozwijania naszych wzajemnych relacji opartych na zaufaniu i braterstwie, co pozwoliłoby nam wspólnie pracować na licznych polach ewangelizacji: moglibyśmy zwłaszcza skuteczniej pomagać narodom europejskim umacniać ich chrześcijańskie korzenie, aby z nich czerpały życiodajne i wzmacniające soki dla własnej przyszłości, dla dobra jednostek i całego społeczeństwa. Dzięki temu będziemy mogli razem głosić Dobrą Nowinę Chrystusa współczesnemu światu, który tak bardzo jej potrzebuje, a tym samym coraz lepiej spełniać gorące pragnienie wyrażone przez samego Pana: «Aby wszyscy stanowili jedno» (J 17, 21), aż po ów błogosławiony dzień, w którym — kiedy Bóg zechce i pod opatrznościowym przewodnictwem Ducha Świętego — będziemy mogli wspólnie świętować odzyskanie pełnej jedności.

Proszę również, aby ksiądz kardynał przekazał moje serdeczne pozdrowienia członkom Świętego Synodu greckiego Kościoła prawosławnego, a także mym braciom biskupom Kościoła katolickiego, panu prezydentowi Republiki Greckiej i innym osobistościom biorącym udział w tym spotkaniu.

Z ufnością i nadzieją składam księdzu kardynałowi serdeczne życzenia pomyślnego wypełnienia swej misji. Polecając osobę księdza kardynała łaskawemu wstawiennictwu Matki Bożej, z serca udzielam specjalnego Błogosławieństwa Apostolskiego.

Watykan, 27 października 2005 r.

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pomóżmy narodom Europy umacniać ich chrześcijańskie korzenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.