Prezydent Izraela osobiście podziękował papieżowi w imieniu całej społeczności żydowskiej

Prezydent Izraela osobiście podziękował papieżowi w imieniu całej społeczności żydowskiej
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / The Jerusalem Post / kk

Papież Franciszek przyjął wczoraj na audiencji prezydenta Izraela Re’uwena Riwlina. Szef państwa spotkał się następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji z państwami abp Paul Richard Gallagher.

Oficjalny komunikat po spotkaniu, które odbyło się w bliskości 25. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Państwem Izrael, informuje, że omówiono pozytywne relacje między obu stronami. Wyrażono życzenie, by osiągnięto "odpowiednie porozumienia między władzami państwowymi i lokalnymi wspólnotami katolickimi w niektórych sprawach będących przedmiotem zainteresowania obu stron".

Przypomniano także "wagę budowania większego wzajemnego zaufania w perspektywie wznowienia rokowań między Izraelczykami i Palestyńczykami, aby osiągnąć porozumienie szanujące uprawnione obu narodów". Mówiono również "o problemie Jerozolimy, w jej wymiarze religijnym i ludzkim dla żydów, chrześcijan i muzułmanów, jak też o znaczeniu zachowania jej tożsamości i powołania Miasta Pokoju".

Zwrócono także uwagę "na sytuację polityczną i społeczną w regionie, doświadczonym różnymi konfliktami i wynikającymi z nich kryzysami humanitarnymi". W tym kontekście "podkreślono znaczenie dialogu między różnymi wspólnotami religijnymi w celu zapewnienia pokojowego współżycia i stabilizacji".

DEON.PL POLECA

Prezydent Rivlin osobiście podziękował papieżowi Franciszkowi w imieniu całej społeczności żydowskiej za zdecydowaną krytykę antysemityzmu.

"Twoje całkowite potępienie aktów antysemityzmu i określanie ich jako antychrześcijańskich, są znaczącym krokiem na drodze eliminowania go" - powiedział prezydent.

Stolica Apostolska i Izrael utrzymują od 1994 r. pełne stosunki dyplomatyczne. Było to rezultatem podpisania 30 grudnia 1993 r. Układu Podstawowego między obiema stronami. Cztery lata później zawarły one szeroką umowę prawną. Nie zostały jeszcze ukończone rozmowy na temat dalszych kwestii prawnych i gospodarczych. Są wśród nich m.in. zwolnienie należących do Kościoła szkół, szpitali oraz innych ośrodków użyteczności publicznej od podatków miejskich, a także status miejsc świętych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre

Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii to świeże spojrzenie na Ostatnią Wieczerzę opisaną z perspektywy tradycji judaizmu. Brant Pitre dzięki swojej dogłębnej wiedzy biblijnej odpowiada na kluczowe pytania: Jak wyglądała żydowska Pascha w czasach Jezusa? Dlaczego...

Skomentuj artykuł

Prezydent Izraela osobiście podziękował papieżowi w imieniu całej społeczności żydowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.