Skandaliczny atak na arcybiskupa Grzegorza Rysia. Prokuratura bada sprawę

Skandaliczny atak na arcybiskupa Grzegorza Rysia. Prokuratura bada sprawę
(fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl)

"Należy desakralizować ubiór biskupi Rysia poprzez zerwanie łańcucha z krzyżem i koloratki" - napisali redaktorzy portalu. Prokuratura zajmuje się sprawą.

Serwis "Gazeta Warszawska" opublikował tekst, w którym publicznie grozi abp Rysiowi i wzywa do przemocy fizycznej wobec niego.

W czwartek 27 września o godzinie 19 w lublińskiej bazylice dominikanów odbędzie się "Debata Dwóch Ambon". Wezmą w niej udział abp Grzegorz Ryś i rabin Boaz Pasz.

"Wydarzenie odbędzie się 27 września wieczorem, w bazylice ojców dominikanów, przy ul. Złotej 9 na Starym Mieście w Lublinie. Na ambonach naprzeciw siebie będą debatować rabin Boaz Pash z Jerozolimy oraz abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Temat brzmi: <<Przełom czasu w judaizmie i chrześcijaństwie>>" - piszą organizatorzy akcji.

DEON.PL POLECA

Więcej o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ >>

Wizja takiego spotkania nie spodobała się portalowi gazetawarszawska.com. "To otwarta już apostazja i profanacja, zbydlęcenie katolickiej świątyni. Mossad w cywilu będzie pilnował porządku!", "Grzegorz Ryś to żydowski deprawator polskiej młodzieży. Tego bydlaka nie wolno tolerować, chyba że los Polski jest nam obojętny", "Wziąć pały, wypałować tych dwóch bandziorów, Dominikanów wypędzić z Lublina! Banicja!!!" - to tylko kilka cytatów z tekstu zamieszczonego na stronie.

To nie pierwszy raz, kiedy portal "Gazeta Warszawska" wypowiada się na temat arcybiskupa Rysia. W sierpniu brał on udział w obchodach 74. rocznicy likwidacji łódzkiego getta. "Zagładę w dużej mierze stworzyli ludzie, trzeba to powiedzieć, niestety, z bólem serca, ludzie, których wychowywały Kościoły chrześcijańskie na swoich nabożeństwach" - powiedział wtedy łódzki metropolita.

Spotkało się to z reakcją portalu "Gazeta Warszawska", który napisał: "Taki degenerat jak G. Ryś podlega banicji i nikomu nie wolno go wspierać".

"Gazeta Wyborcza" poprosiła o opinię prof. Sławomira Żurka z KUL, głównego organizatora debaty. "To są groźby karalne" - powiedział profesor.

Sprawą zajmie się także działający przy Urzędzie Miasta Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. "Jego przedstawiciele w środę mają spotkać się z policją i strażą miejską i szczegółowo omówić sytuację związaną z zabezpieczeniem czwartkowego wydarzenia" - mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Adam Michnik i abp Ryś rozmawiali o antysemityzmie >>

O sprawie została także poinformowana prokuratura. "Czynności zostaną podjęte przez Prokuraturę Rejonową Lublin-Południe, która zajmuje się przestępstwami z nienawiści" - powiedziała "Wyborczej" Agnieszka Kępka, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Jak zauważa "Wyborcza", serwis "Gazeta Warszawska" często publikuje materiały o treści antysemickiej. Burzę wywołał tekst, który ukazał się po śmierci Ireny Szewińskiej. "Mamy nadzieję pochowają ją na kierkucie albo najlepiej w Izraelu - wszystko jedno gdzie, aby nie w Polsce" - napisali redaktorzy portalu.

Portal powiązano wtedy z ogólnopolskim tygodnikiem "Warszawska Gazeta", który odciął się jednak od publikowanych na nim treści: "Szanowni Państwo, z uwagi na pytania dotyczące tekstu o śp. Irenie Szewińskiej informujemy, że nie mamy nic wspólnego z »Gazetą Warszawską« i treściami na stronach »gazetawarszawska.com«. Nasza nazwa to »Warszawska Gazeta«, a strona internetowa to »warszawskagazeta.pl«".

* * *

Komentarz Michała Lewandowskiego, redaktora DEON.pl

Tekst opublikowany na portalu "Gazeta Warszawska" to niepokojący precedens, pierwszy przypadek, kiedy pod adresem biskupa w Polsce padają groźby karalne. Co więcej, są one podbudowane antysemityzmem. Oby sprawą szybko zajęła się prokuratura, która ustali, kto stoi za tekstem opublikowanym na łamach portalu. Nieprawdą jest, że słowa opublikowane w internecie nie mają żadnej mocy. Zwykle zaczyna się od bezkarnego nawoływania do nienawiści, a kończy na przemocy fizycznej. Policja oraz Straż Miejska w Lublinie zostały poinformowane o sprawie. Mam nadzieję, że rozumieją powagę sytuacji.

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Skandaliczny atak na arcybiskupa Grzegorza Rysia. Prokuratura bada sprawę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.