Abp Ryś: wolność jest brzegowym warunkiem miłości

Abp Ryś: wolność jest brzegowym warunkiem miłości
(fot. Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl)
KAI/ ed

- Wolność jest brzegowym warunkiem miłości - powiedział w rozmowie z KAI abp Grzegorz Ryś. metropolita łódzki gościł w Gnieźnie, gdzie odbywa się XI Zjazd Gnieźnieński. Jego tematem jest "Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa".

Abp Grzegorz Ryś zapytany został czym jest wolność? Odpowiedział, że wolność to możliwość decydowania o sobie. "To doświadczenie trzymania swojego życia we własnych rękach, co oznacza, że ja temu życie nadaję kierunek" - wyjaśnił metropolita łódzki.

Władza nad sobą

Jak dodał, to "bardzo piękne doświadczenie mieć władzę nad sobą, bo kiedy siebie posiadam mogę też siebie komuś dać. W tym sensie wolność jest brzegowym warunkiem miłości" - podkreślił. Hierarcha zauważył, że o wolności mówi się nie raz w separacji od wszystkich wartości. Tymczasem chrześcijaństwo mówi o wolności głównie w ten sposób, że jeśli siebie posiadam to mogę z siebie uczynić dar dla drugiego, dla Boga, dla bliźniego - powiedział abp Ryś.

DEON.PL POLECA

Metropolita przywołał zdanie ks. Franciszka Blachnickiego, który twierdził, że "nikt nie daje tego, czego nie posiada". "Jeśli nie posiadam siebie, to każda decyzja życiowa, którą deklaruję jest pusta. Jeśli w małżeństwie nie posiadam siebie nie mogę dać siebie żonie.

Co znaczy kapłaństwo, gdy nie posiadam siebie? - nie mogę wtedy dać siebie Kościołowi" - powiedział abp Ryś. Człowiek wtedy jest wolny, gdy jest "w rękach swojej rady". "Jak jestem w czyiś rękach to nie jestem wolny. Jak jestem w rękach swojej rady, czyli swojego myślenia, swojej decyzji, swojej woli, to jestem wolny" - powiedział abp Grzegorz Ryś.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: wolność jest brzegowym warunkiem miłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.