Bp Markowski: atak na synagogę w Gdańsku wywołuje wzburzenie i sprzeciw

Bp Markowski: atak na synagogę w Gdańsku wywołuje wzburzenie i sprzeciw
(fot. PAP/Adam Warżawa)
2 lata temu
PAP / pch

Atak na synagogę w Gdańsku wywołuje wzburzenie i sprzeciw; przywołuje skojarzenia z antysemityzmem znanym z mrocznych okresów historii - napisał w opublikowanym w piątek oświadczeniu przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski.

W środę w godzinach popołudniowych, gdy w gdańskiej bożnicy trwały przygotowania do modlitwy w ramach obchodów żydowskiego święta Jom Kipur, ktoś zbił kamieniem szybę w oknie. Policja zatrzymała w piątek 27-letniego mieszkańca gminy Trąbki Wielkie podejrzewanego o dokonanie tego czynu, Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

W oświadczeniu opublikowanym w piątek na oficjalnej stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej bp Markowski zaznaczył, że atak na synagogę w Gdańsku wywołuje "głębokie wzburzenie i sprzeciw".

"Napad ten przywołuje najgorsze skojarzenia z antysemityzmem znanym z najbardziej mrocznych okresów naszej najnowszej historii. Szczególnie ubolewamy, że wspólnota żydowska doświadczyła go w dniu swojego wielkiego święta Jom Kipur. Stając w smutku solidarnie z naszymi starszymi braćmi w wierze, oczekujemy, że to zdarzenie zostanie potraktowane z całą powagą przez organy ścigania. Nie godzimy się na nienawiść prowadzącą do aktów przemocy wobec jakiejkolwiek wspólnoty religijnej czy etnicznej, żyjącej w naszej ojczyźnie" - napisał hierarcha.

W czwartek w godzinach popołudniowych przed budynkiem Nowej Synagogi w Gdańsku odbyło się spotkanie potępiające atak na bożnicę, zorganizowane z inicjatywy prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Uczestniczyli w nim m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski oraz biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka. Na zakończenie spotkania dokonano symbolicznego odsłonięcia nowego okna w synagodze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Markowski: atak na synagogę w Gdańsku wywołuje wzburzenie i sprzeciw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.