Program wizyty Franciszka w Polsce
Ojciec Święty Franciszek przybywa dziś do Polski. Papieska wizyta apostolska związana jest głównie ze Światowymi Dniami Młodzieży., ale Franciszek uczci też na Jasnej Górze 1050. rocznicę chrztu Polski i będzie modlił się na terenie b. hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Papieski samolot wyląduje na podkrakowskich Balicach ok. godz. 16.00
Podczas swojej pierwszej podróży do naszego kraju Franciszek spotka się także z władzami państwowymi oraz Episkopatem Polski oraz odwiedzi szpital dziecięcy w Krakowie- Prokocimiu.
Publikujemy program pobytu papieża Franciszka w naszym kraju:
Środa 27 lipca
Dziś o godz. 14.00 samolot linii Alitalia z papieżem na pokładzie wystartuje z rzymskiego lotnika Fiumicino, by ok. godz. 16.00 wylądować na wojskowej części lotniska im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Tam odbędzie się około 20-minutowa ceremonia powitania Ojca Świętego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę wraz z delegacją państwową oraz metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i towarzyszących mu biskupów.
Oficjalne powitanie papieża Franciszka na polskiej ziemi nastąpi o godz. 17.00 na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie. Tam Ojciec Święty oraz prezydent Duda wygłoszą przemówienia. Obecny będzie Korpus Dyplomatyczny. Czterdzieści minut później na Wawelu planowana jest kurtuazyjna wizyta papieża u prezydenta Andrzeja Dudy. Odbędzie się ona na drugim piętrze zamku, a równolegle premier Szydło spotka się z Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej.
Po zakończeniu tej uroczystości, w katedrze wawelskiej o godz. 18.30 odbędzie się spotkanie papieża z Konferencją Episkopatu Polski. Wcześniej Ojciec Święty modlić się będzie przy relikwiach św. Stanisława.
Wieczorem pierwszego dnia wizyty Ojciec Święty uda się do rezydencji arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 (przyjazd zaplanowano na godz. 19.45). Tam po kolacji Franciszek ma się pojawić w oknie papieskim, aby pozdrowić wiernych zebranych na placu.
Czwartek 28 lipca
Przedpołudnie w czwartek 28 lipca będzie poświęcone wizycie Franciszka w duchowej stolicy Polski, czyli sanktuarium na Jasnej Górze. W drodze do Częstochowy papież zatrzyma się w klasztorze sióstr prezentek, skąd przejedzie do Balic, by helikopterem wyruszyć na Jasną Górę.
Przybycie Ojca Świętego do jasnogórskiego klasztoru zaplanowano na godz. 9.45. Pierwsza część jasnogórskiej wizyty Franciszka upłynie na jego osobistej modlitwie przed wizerunkiem Czarnej Madonny w Kaplicy Cudownego Obrazu. W modlitwie Franciszkowi będą towarzyszyli gospodarze miejsca, ojcowie paulini.
Wcześniej jednak papież będzie chciał, przejeżdżając odkrytym samochodem, pozdrowić na Błoniach Jasnogórskich wiernych z sektorów najbardziej oddalonych od ołtarza.
O godz. 10.30 rozpocznie się Msza święta z udziałem bardzo licznej rzeszy wiernych z całej Polski. Intencją uroczystej Eucharystii będzie uczczenie 1050. rocznicy chrztu Polski. Podczas Mszy św. Franciszek wygłosi homilię. Przybędzie prezydent, rząd, parlamentarzyści, Episkopat. Przed zakończeniem Eucharystii z podziękowaniem za udział w uroczystości zwróci się do Ojca Świętego prymas Polski, abp Wojciech Polak.
Po zakończeniu uroczystości na Jasnej Górze papież Franciszek powróci do Krakowa. O godz. 17.30 tego dnia zaplanowano na Błoniach pierwsze spotkanie papieża z młodzieżą z całego świata zgromadzoną w Krakowie na Światowych Dniach Młodzieży. Uda się tam zwykłym tramwajem w towarzystwie niepełnosprawnej młodzieży.
O godz. 19.15 spodziewany jest przyjazd Franciszka do rezydencji arcybiskupów krakowskich, a po kolacji - pojawienie się w oknie papieskim.
Piątek 29 lipca
W piątek 29 lipca, po prywatnej Mszy św. w Domu Arcybiskupów Krakowskich, Franciszek uda się na teren b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Papież przybędzie tam o godz. 9.30.
Najpierw Ojciec Święty zostanie powitany przy bramie wejściowej do obozu przez dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz kilka osób ocalałych z Holokaustu. Następnie uda się na dziedziniec Bloku 11, gdzie zostanie powitany przez premier Beatę Szydło. Franciszek spotka się z grupą ocalałych z Zagłady. Następnie u podnóża tzw. Ściany Śmierci zapali symboliczną świecę i będzie się w ciszy modlić.
Potem Franciszek uda się na krótką osobistą modlitwę do celi św. Maksymiliana Marii Kolbego. Papieska wizyta w tym miejscu zbiegnie się ze zbliżającą się 75. rocznicą śmierci świętego franciszkanina. Po wyjściu z celi Ojciec Święty dokona wpisu w księdze pamiątkowej.
Następnie papież uda się pod pomnik ofiar obozu w Birkenau. Od bramy głównej przejedzie małym pojazdem wzdłuż linii kolejowej do placu przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie będzie modlił się w ciszy i zapali świecę. Naczelny Rabin Polski odczyta po hebrajsku Psalm 130 a następnie tę samą modlitwę odczyta jedna z osób uhonorowana tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Papież pozdrowi 25-osobową grupę Sprawiedliwych obecna na spotkaniu.
W południe Franciszek powróci do Krakowa i zje obiad w domu arcybiskupim. Po południu, o 16.30, złoży wizytę w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. Odwiedzi tam małych pacjentów z ich rodzicami. Uda się na odział dla najbardziej chorych dzieci oraz będzie się modlił w szpitalnej kaplicy.
O godz. 18.00 Ojciec Święty będzie uczestniczył na Błoniach w nabożeństwu Drogi Krzyżowej, która zgromadzi młodzież z całego świata. Na zakończenie celebracji wygłosi też do młodych przemówienie. Wieczorem, po powrocie do rezydencji arcybiskupów krakowskich, papież pozdrowi wiernych z okna.
Sobota 30 lipca
W sobotę, 30 lipca o godz. 8.30, papież Franciszek nawiedzi Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Najpierw będzie się modlić w Kaplicy św. Siostry Faustyny, gdzie złożone są relikwie Świętej. Następnie wejdzie do łagiewnickiej bazyliki przez Bramę Miłosierdzia. Ojciec Święty wyspowiada tam pięciu młodych ludzi w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim.
Kolejnym punktem tego dnia będzie przybycie Franciszka do Sanktuarium św. Jana Pawła II. O godz. 10.15 celebrowana tam będzie uroczysta Msza św., na którą zaproszeni są kapłani, osoby konsekrowane i klerycy z całej Polski. Papież wygłosi do nich homilię.
Po południu Ojciec Święty w rezydencji krakowskich arcybiskupów zje obiad z młodzieżą z różnych kontynentów, co jest już tradycyjnym punktem Światowych Dni Młodzieży.
Wieczorem, ok. godz. 19.00 Franciszek przybędzie na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką, miejscu największego zgromadzenia młodych na tegorocznym ŚDM. Tam zaplanowano wieczorne czuwanie z młodzieżą. Tam też po raz kolejny papież przejdzie wraz z młodymi przez Bramę Miłosierdzia.
Podczas czuwania pięciu przedstawicieli młodzieży wygłosi świadectwa swojej wiary, zada też Ojcowi Świętemu kilka pytań. Oprócz odpowiedzi papież wygłosi też kolejne przemówienie do młodzieży. Po zakończeniu czuwania wróci na Franciszkańską 3.
Niedziela 31 lipca
Ostatni dzień pobytu papieża Franciszka w Polsce - niedziela 31 lipca - rozpocznie się przyjazdem na Campus Misericordiae. Tam Ojciec Święty najpierw poświęci dwa budynki Caritas, następnie przejedzie otwartym samochodem wśród wiernych.
O godz. 10.00 rozpocznie się Msza św. rozesłania, wieńcząca Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Papież odmówi także w południe z młodzieżą tradycyjną modlitwę Anioł Pański i ogłosi miejsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży.
O godz. 17.00 w krakowskiej Tauron Arena odbędzie się spotkanie Franciszka z wolontariuszami ŚDM oraz z Komitetem Organizacyjnym ŚDM i dobroczyńcami.
O godz. 18.15 na lotnisku w podkrakowskich Balicach zaplanowano ceremonię pożegnania papieża Franciszka ze strony najwyższych władz Rzeczpospolitej i przedstawicieli Episkopatu Polski oraz Archidiecezji Krakowskiej.
Kwadrans później Franciszek odleci do Rzymu polskimi liniami LOT.
Skomentuj artykuł