Przed każda pielgrzymką papież Franciszek udaje się do jednego miejsca
To ukochane rzymskie sanktuarium Franciszka. Od wyboru na papieża był tam już 76 razy.
Bazylika Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) jest jedną z czterech bazylik papieskich. Santa Maria Maggiore jest najstarszą czynną do dzisiaj świątynią maryjną na świecie i jednym z ukochanych kościołów papieża Franciszka. W świątyni znajduje się ikona "Salus Populi Romani", do której Franciszek ma wielkie nabożeństwo.
"Papież zawsze podkreśla, że Maryja patrzy na ciebie, pozwala ci się ukazać, objąć i poprowadzić za rękę" - mówi Juan Esquerda, kanonik bazyliki.
Ten kościół to też pierwsze miejsce, do którego papież udał się zaraz po wyborze. Od tego momentu papież odwiedził kaplicę Maryji już 76 razy.
Bazylika wyraża wiarę Kościoła w Boże macierzyństwo Maryi, a jej ufundowanie związane jest ze szczególnym cudem. W 358 roku, za czasów pontyfikatu papieża Liberiusza, w Rzymie żył patrycjusz Jan. Wraz ze swą małżonką nie mogli doczekać się dzieci, dlatego postanowili cały swój majątek oddać Najświętszej Maryi Pannie. Małżonkowie gorąco prosili, by Maryja w jakiś sposób objawiła im swą wolę co do dobrego zużytkowania ich kapitału.
Ikona Salus Populi Romani (fot. SeoulKing [CC BY-SA 4.0])
5 sierpnia Najświętsza Panna przyśniła się obojgu małżonkom. Życzyła sobie, aby tam, gdzie znajduje się śnieg na wzgórzu, zbudowali kościół ku Jej czci. Brzmi szalenie, bo w sierpniu Rzym nawiedzają największe upały, ale nocą część wzgórza Eskwilin pokryła się śniegiem. Jan powiadomił o tym papieża, który jak się okazało, miał taki sam sen jak rzymskie małżeństwo. Liberiusz udał się rano z uroczystą procesją na pokryte śniegiem wzgórze i tam oznaczył miejsce na budowę kościoła Panny Maryi.
Papież Liberiusz w obecności ludu rzymskiego wytyczył zarys przyszłego kościoła, a patrycjusz Jan pokrył koszty jego budowy. Po pierwszej świątyni nie pozostał żaden ślad, poza wzmianką w "Liber Pontificalis", bo po soborze efeskim na zlecenie papieża Sykstusa III rozpoczęto budowę nowej bazyliki, w znacznej mierze zachowanej do dzisiaj. Była ona szczególnym miejscem modlitwy chrześcijan.
Skomentuj artykuł