Przesłanie Franciszka do Polaków

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI/ ed

- O wrażliwość na osoby chore i niesienie im wsparcia zaapelował Franciszek do pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Papież nawiązał do obchodzonego w najbliższą sobotę, 11 lutego Światowego Dnia Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

DEON.PL POLECA

Serdeczne pozdrowienie kieruję do polskich pielgrzymów. W sobotę, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, będziemy obchodzili XXV Światowy Dzień Chorego. Ustanawiając w 1992 roku ten Dzień, św. Jan Paweł II napisał, że ma on być "dla wszystkich wierzących «owocnym czasem modlitwy, współuczestnictwa i ofiary z cierpienia dla dobra Kościoła» oraz skierowanym do wszystkich wezwaniem, by «rozpoznali w chorym bracie Święte Oblicze Chrystusa». (13.05.1992). Niech ten dzień budzi w nas wrażliwość i pragnienie niesienia materialnego i duchowego wsparcia chorym, którzy żyją pośród nas. Niech Bóg wam błogosławi!

Przeczytaj też o spotkaniu Franciszka z małymi pacjentami szpitala w Prokocimiu >>

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

"Św. Paweł przekonuje, że nasza nadzieja ma nie tylko wymiar osobisty, indywidualny, ale także wspólnotowy, kościelny, ponieważ jest zakorzeniona w tajemnicy zmartwychwstania. Dlatego Apostoł wzywa, aby poszczególne gminy modliły się za siebie i wzajemnie wspierały się w nadziei. Podkreśla szczególną konieczność modlitwy za tych, którym powierzona jest odpowiedzialność i przewodnictwo duszpasterskie, gdyż są wezwani do pełnienia Bożej posługi, która stanowczo wykracza poza ich siły.

Następnie Paweł zwraca uwagę na braci, którym najbardziej grozi utrata nadziei i popadanie w rozpacz. To ci, którzy są zniechęceni, słabi, przygnębieni ciężarem życia i swoich win. W ich przypadku, bliskość i serdeczność całego Kościoła powinny stać się jeszcze bardziej intensywne i czułe, i wyrażać się we współczuciu, niesieniu pokrzepienia i pociechy. Nadzieja chrześcijańska nie może się obejść bez autentycznej i konkretnej miłości.

W końcu świadectwo nadziei nie pozostaje zamknięte w ramach wspólnoty chrześcijańskiej, ale rozbrzmiewa także na zewnątrz, w środowisku społecznym i obywatelskim, jako wezwanie, aby zło dobrem zwyciężać i by żyć w zgodzie ze wszystkimi.

Kościół jest ciałem nadziei chrześcijańskiej, a jej życiodajnym tchnieniem, duszą jest Duch Święty. On, uświadamiając nam, że Pan jest blisko i troszczy się o nas, kształtuje nasze wspólnoty w nieustannej Pięćdziesiątnicy jako żywe znaki nadziei dla całej rodziny ludzkiej".

W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi biskup zielonogórsko- gorzowski Tadeusz Lityński, pielgrzymi z parafii św. Michała Archanioła i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Rogalinku (arch. poznańska) oraz przedstawiciele Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Zakład Aktywności Zawodowej im. Matki Bożej Fatimskiej w Stróżach (Małopolska).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przesłanie Franciszka do Polaków
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.