Pusty apartament papieski będzie salą obrad

Pusty apartament papieski będzie salą obrad
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
7 lat temu
PAP / mh

Pusty apartament papieski w Pałacu Apostolskim, w którym Franciszek nie chce zamieszkać, zostanie wkrótce otwarty. To tam na początku października będzie obradować razem z papieżem ośmiu wybranych przez niego w kwietniu kardynałów - doradców.

Włoskie media informują o trwających już w apartmencie przygotowaniach do posiedzenia pierwszego takiego gremium w historii Kościoła, powołanego miesiąc po wyborze nowego biskupa Rzymu.
Papieskie mieszkanie stoi puste od 28 lutego, kiedy na zawsze opuścił je na trzy godziny przed abdykacją Benedykt XVI. Jego następca postanowił pozostać w watykańskim hotelu, czyli Domu świętej Marty. Podczas spotkania z włoskimi uczniami Franciszek wyznał niedawno, że woli mieszkać w tym domu dla "higieny psychicznej". Innym razem wyjaśnił, że nie chce żyć w izolacji.
Ponad pół roku po wyborze papieża przeznaczony dla niego prywatny apartament zostanie po raz pierwszy wykorzystany. Przez trzy pierwsze dni października będzie on miejscem narad Franciszka z kardynałami z całego świata, których zadaniem jest pomoc w zarządzaniu Kościołem, przygotowanie wielkiej reformy strukturalnej i organizacyjnej Kurii Rzymskiej oraz wprowadzenie zmian do regulującej jej funkcjonowanie konstytucji apostolskiej Jana Pawła II "Pastor bonus".
Doradcami papieża zostali purpuraci z pięciu kontynentów: Giuseppe Bertello z Włoch, Reinhard Marx z Niemiec, Francisco Javier Errázuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA, George Pell z Australii. Koordynatorem tego gremium papież mianował kardynała Oscara Andrésa Rodrígueza Maradiagę z Hondurasu.
Większość przybyłych ze świata purpuratów będzie mieszkać w dniach narady tam, gdzie papież, czyli w Domu świętej Marty. Na poufne spotkania udawać się będą z Franciszkiem do apartamentu, w którym mieszkało wcześniej wielu papieży.
Watykaniści nie wykluczają, że w trakcie obrad zapadnie decyzja o utworzeniu nieznanego dotąd stanowiska, "moderator curiae", czyli swoistego "dyrektora generalnego" Kurii i zarazem koordynatora prac wszystkich jej instytucji.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pusty apartament papieski będzie salą obrad
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.