Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 13 lutego 2000

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 13 lutego 2000
(fot. Aleksandr Zykov / Foter / CC BY-SA)
Copyright by L'Osservatore Romano and Polish Bishops Conference

1. Żywe jest jeszcze wspomnienie niezwykłej uroczystości, jaka z okazji Jubileuszu Chorych odbyła się na placu św. Piotra w ubiegły piątek, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Choroba pomaga nam rozumieć tajemnicę człowieka. Podobnie jak trędowaty, o którym mówi Ewangelia dzisiejszej niedzieli, my także, kiedy jesteśmy chorzy, doświadczamy ludzkiej ułomności i bardzo pragniemy wyzdrowienia. W Jezusie, który lituje się nad nami, znajdujemy oparcie i zaspokojenie naszych najgłębszych oczekiwań. Jego Krzyż pozwala nadać sens każdemu cierpieniu: choroba nie przestaje być próbą, ale zostaje rozjaśniona nadzieją.

Tak, Bóg nie pragnie choroby; nie stworzył choroby i śmierci. Od kiedy jednak weszły one na świat na skutek grzechu, Jego miłość czyni wszystko, aby uzdrowić człowieka, uleczyć go z grzechu i wszelkiego zła, napełnić życiem, pokojem, radością. Takie jest orędzie pocieszenia, jakie głosi nam Jubileusz, a w szczególny sposób obecny Wielki Jubileusz, który jest świętowaniem 2000-lecia Wcielenia Chrystusa.

2. Idąc dalej szlakiem jubileuszowym, który niesie nam coraz więcej możliwości duchowego wzbogacenia, będziemy obchodzić w najbliższy piątek, 18 lutego, Jubileusz Artystów, w dniu liturgicznego wspomnienia ich patrona, bł. Fra Angelico. Z tej okazji dane mi będzie spotkać się z naszymi braćmi, którzy otrzymawszy od Boga szczególne zdolności poznawcze i twórcze, rozwijają je przez naukę i doświadczenie, dzięki czemu stają się uprzywilejowanymi wyrazicielami tajemnicy człowieka. Przybędą oni do Rzymu, aby wyznać swoją wiarę w Jezusa Chrystusa, Wcielone Słowo Boże — objawienie Boskiego piękna w ludzkiej postaci. Chrystus jest najwyższym źródłem natchnienia dla sztuki na całym świecie, zaś epoka współczesna, choć naznaczona znamieniem ateizmu, potwierdza to: najwybitniejsi artyści wszystkich kontynentów odczuwali potrzebę zmierzenia się z Jezusem i Jego niewyczerpaną tajemnicą. Dlatego Kościół przywiązuje tak szczególną wagę do dialogu ze światem sztuki.

3. Zawierzmy Maryi — «całej pięknej» — tę szczególną uroczystość jubileuszową. Promieniuje z Niej, nieskalanej zmazą grzechu pierworodnego, blask Chrystusa, Piękna, które odkupiło świat. Niech Maryja pomoże nam miłować to Piękno, aby ono jaśniało nieustannie w naszym życiu.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 13 lutego 2000
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.