Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 16 marca 2003

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 16 marca 2003
(fot. Waiting For The Word / Foter / CC BY)
Copyright © by L'Osservatore Romano (5/2003) and Polish Bishops Conference

1. Wczoraj zakończyły się tu, w Pałacu Apostolskim, rekolekcje. Były to dni głębokiego skupienia i wsłuchiwania się w słowo Boże.

Tematem medytacji była główna prawda wiary chrześcijańskiej: «Bóg jest Miłością». W ciszy modlitwy mogliśmy dłużej kontemplować Dobrą Nowinę, której świat zawsze potrzebuje. Patrząc na ludzkość cierpiącą z powodu wielkich nierówności i ogromu przemocy, nie powinniśmy tracić ufności: w tym świecie jest obecna wierna i miłosierna miłość Boga, która w pełni objawia się na obliczu Chrystusa.

2. Tylko Chrystus może odnowić serca i przywrócić ludziom nadzieję. Dzisiejsza liturgia, przedstawiając tajemnicze wydarzenie Przemienienia, pozwala nam poznać moc Jego światła, które zwycięża mroki zwątpienia i zła.

DEON.PL POLECA

W tej perspektywie wiary pragnę ponowić gorące wezwanie do wzmożenia modlitwy i pokuty, by błagać Chrystusa o dar Jego pokoju. Bez nawrócenia serca nie ma pokoju.

Najbliższe dni będą miały decydujące znaczenie dla sprawy kryzysu irackiego. Módlmy się zatem do Pana, aby obdarzył wszystkie strony konfliktu odwagą i dalekowzrocznością.

Oczywiście na politykach z Bagdadu spoczywa obowiązek pełnej współpracy ze wspólnotą międzynarodową, by wyeliminować wszelkie powody do interwencji zbrojnej. Do nich zwracam się z usilnym apelem: niech zawsze troszczą się przede wszystkim o losy swych współobywateli!

Lecz chciałbym także przypomnieć krajom członkowskim Organizacji Narodów Zjednoczonych, a w szczególności tym, które wchodzą w skład Rady Bezpieczeństwa, że użycie siły stanowi ostateczność, po wyczerpaniu wszelkich innych rozwiązań pokojowych, w myśl dobrze znanych zasad Karty ONZ.

Oto dlaczego — mając na uwadze straszliwe skutki, jakie międzynarodowa operacja zbrojna może mieć dla ludności Iraku i dla równowagi w całym regionie Bliskiego Wschodu, tak ciężko doświadczonego, jak również ze względu na ekstremizmy, jakie może zrodzić ta sytuacja — mówię wszystkim: jest jeszcze czas na negocjacje; jest jeszcze szansa na pokój; nigdy nie jest za późno na porozumienie i pertraktacje.

Refleksja nad własnymi obowiązkami, zaangażowanie w rzeczowe negocjacje nikomu nie uwłacza, lecz stanowi wyraz odpowiedzialności za budowanie pokoju.

Ponadto, my chrześcijanie, jesteśmy przekonani, że autentyczny i trwały pokój nie jest tylko owocem koniecznych niewątpliwie układów politycznych i porozumień między poszczególnymi osobami i narodami, lecz darem Boga dla tych, którzy Jemu się oddają i z pokorą oraz wdzięcznością przyjmują światło Jego miłości.

Ja należę do tego pokolenia, które żyło w okresie II wojny światowej i ją przeżyło. Mam obowiązek powiedzieć wszystkim młodym ludziom, młodszym ode mnie, którzy nie mają za sobą tego doświadczenia: «Nigdy więcej wojny!», posługując się słowami wypowiedzianymi przez Pawła VI w czasie jego pierwszej wizyty w siedzibie Narodów Zjednoczonych. Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy! Dobrze wiemy, że nie istnieje pokój za wszelką cenę. Lecz wszyscy wiemy, jak wielka jest to odpowiedzialność. A zatem modlitwa i pokuta!

3. Ufnie idźmy dalej, drodzy bracia i siostry, wielkopostną drogą. Niech Najświętsza Maryja wyjedna nam, aby ten Wielki Post nie był wspominany jako smutny czas wojny, ale odważnych wysiłków na rzecz nawrócenia i pokoju. Zawierzmy tę intencję specjalnemu wstawiennictwu św. Józefa, którego uroczystość będziemy obchodzić w najbliższą środę.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 16 marca 2003
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.