Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 24 października 2000

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 24 października 2000
(fot. Pilgrim Fatima / Foter / CC BY-SA)
Copyright © by L'Osservatore Romano (11-12/2000) and Polish Bishops Conference

1. Zanim zakończy się dzisiejsza uroczystość jubileuszowa i maryjna, pragnę serdecznie podziękować wam wszystkim, drodzy bracia i siostry, zgromadzeni tutaj z wszystkich części świata. Spośród licznych delegacji włoskich pozdrawiam w szczególny sposób przedstawicieli Stowarzyszenia Mariologicznego oraz grupy przybyłe z różnych sanktuariów, wśród których wyróżnia się Loreto i Pompeja.

Specjalne pozdrowienie kieruję też do mieszkańców Lecco: do licznej grupy pielgrzymów obecnych tutaj oraz do wszystkich, którzy zgromadzeni na centralnym placu swego miasta, śledzą bezpośrednią transmisję z naszej uroczystości. Dziękuję wam za dary, jakie ofiarowaliście kongresowi, oraz za szczodrą pomoc w odbudowie narodowego sanktuarium w Lavang w Wietnamie.

DEON.PL POLECA

Pozdrawiam wszystkich pielgrzymów mówiących po francusku, biorących udział w tej modlitwie maryjnej, zwłaszcza uczestników Międzynarodowego Kongresu Maryjnego. Myślą ogarniam wiernych, którzy gromadzą się w sanktuariach maryjnych, aby powierzać swoje sprawy Matce Bożej, zwłaszcza w Lourdes, Banneux, La Vang, Poponguine. Łączę się z radością diecezji Puy-en-Velay, która przyciąga liczne pielgrzymki czcicieli Matki Bożej i która gościć będzie następny Międzynarodowy Kongres Maryjny.

Z placu św. Piotra sięgam myślą do sanktuariów maryjnych w krajach anglojęzycznych i serdecznie pozdrawiam wiernych, którzy gromadzą się w tych świętych miejscach, aby oddawać cześć Matce Bożej. Spośród wielu maryjnych ośrodków pielgrzymkowych pragnę wymienić zwłaszcza Walsingham w Anglii, Knock w Irlandii, sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie w USA, Matki Bożej Dobrej Drogi w Antipolo na Filipinach, Velankanni w Indiach. Obyśmy w tym Roku Jubileuszowym mogli wszyscy głębiej odczuć macierzyńską obecność i opiekę Maryi.

W duchu przenoszę się do sanktuariów maryjnych w krajach niemieckojęzycznych. Myślę przede wszystkim o Altötting i Kevelaer, o Einsiedeln i Mariazell. W czasie moich podróży apostolskich miałem możność modlić się w tych miejscach obfitujących w łaskę, powierzając Maryi sprawy Kościoła i świata. Przez wstawiennictwo świętej Matki Boga proszę Go o obfite błogosławieństwo dla was.

W tym maryjnym dniu Wielkiego Jubileuszu pozdrawiam serdecznie wiernych mówiących po hiszpańsku, nawiedzających sanktuaria maryjne w swoich krajach. W szczególny sposób wspominam miejsca tutaj reprezentowane: Guadalupe w Meksyku, Luján w Argentynie, Chiquinquirá w Kolumbii, Pilar w Hiszpanii, Merced w Ekwadorze, Monserrate w Portoryko i sanktuarium Matki Boskiej Anielskiej w Kostaryce. Wszystkich was zawierzam opiece Maryi Panny.

Jest to dla mnie sprzyjająca sposobność, aby wspomnieć także o sanktuariach w Aparecida w Brazylii oraz w portugalskiej Fatimie, o których pamiętam w sposób szczególny, ponieważ w latach mego pontyfikatu pozostaję pod specjalną opieką Najświętszej Maryi Panny. Drodzy pielgrzymi mówiący po portugalsku, którzy nawiedzacie te i inne sanktuaria maryjne, módlcie się zawsze do Boga przez wstawiennictwo Maryi, Matki naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.

Myślą i sercem pielgrzymuję do sanktuariów w Máriapócs, Máriagyüd i Máriaremeté na Węgrzech oraz pozdrawiam prezydenta Węgier i liczną delegację tego kraju, obecną dziś na placu św. Piotra.

Kończąc ten Międzynarodowy Kongres Maryjno-Mariologiczny pielgrzymuję myślą na Jasną Górę oraz do drogiej sercu Kalwarii i wszystkich innych sanktuariów maryjnych w Polsce. Nawiedzam w duchu sanktuarium Svatá Hora u Příbrami w Czechach i Matki Bożej Siedmiu Boleści w Szasztynie na Słowacji; sanktuaria w Maria Bistrica w Chorwacji, w Ostrej Bramie na Litwie, w łotewskiej Aglona, w Zarwanyci na Ukrainie, a także sławną cerkiew w rosyjskim Kazaniu i inne miejsca w Europie Środkowej i Wschodniej uświęcone szczególną obecnością Matki Bożej i modlitwą tych, którzy się do Niej uciekają. W dniu Jubileuszu Sanktuariów w sposób szczególny pragnę być tam obecny, by zawierzać Kościół i cały świat Jej matczynej opiece.

Maryjo, Matko Chrystusa i Kościoła, módl się za nami!

2. Moi drodzy, w tej atmosferze głębokiej czci do Matki Bożej odmówmy teraz modlitwę «Anioł Pański». Matka Wcielonego Słowa niech pomaga wszystkim współpracować ofiarnie z dziełem odkupienia.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 24 października 2000
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.