Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 24 października 2000
1. Zanim zakończy się dzisiejsza uroczystość jubileuszowa i maryjna, pragnę serdecznie podziękować wam wszystkim, drodzy bracia i siostry, zgromadzeni tutaj z wszystkich części świata. Spośród licznych delegacji włoskich pozdrawiam w szczególny sposób przedstawicieli Stowarzyszenia Mariologicznego oraz grupy przybyłe z różnych sanktuariów, wśród których wyróżnia się Loreto i Pompeja.
Specjalne pozdrowienie kieruję też do mieszkańców Lecco: do licznej grupy pielgrzymów obecnych tutaj oraz do wszystkich, którzy zgromadzeni na centralnym placu swego miasta, śledzą bezpośrednią transmisję z naszej uroczystości. Dziękuję wam za dary, jakie ofiarowaliście kongresowi, oraz za szczodrą pomoc w odbudowie narodowego sanktuarium w Lavang w Wietnamie.
Pozdrawiam wszystkich pielgrzymów mówiących po francusku, biorących udział w tej modlitwie maryjnej, zwłaszcza uczestników Międzynarodowego Kongresu Maryjnego. Myślą ogarniam wiernych, którzy gromadzą się w sanktuariach maryjnych, aby powierzać swoje sprawy Matce Bożej, zwłaszcza w Lourdes, Banneux, La Vang, Poponguine. Łączę się z radością diecezji Puy-en-Velay, która przyciąga liczne pielgrzymki czcicieli Matki Bożej i która gościć będzie następny Międzynarodowy Kongres Maryjny.
Z placu św. Piotra sięgam myślą do sanktuariów maryjnych w krajach anglojęzycznych i serdecznie pozdrawiam wiernych, którzy gromadzą się w tych świętych miejscach, aby oddawać cześć Matce Bożej. Spośród wielu maryjnych ośrodków pielgrzymkowych pragnę wymienić zwłaszcza Walsingham w Anglii, Knock w Irlandii, sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie w USA, Matki Bożej Dobrej Drogi w Antipolo na Filipinach, Velankanni w Indiach. Obyśmy w tym Roku Jubileuszowym mogli wszyscy głębiej odczuć macierzyńską obecność i opiekę Maryi.
W duchu przenoszę się do sanktuariów maryjnych w krajach niemieckojęzycznych. Myślę przede wszystkim o Altötting i Kevelaer, o Einsiedeln i Mariazell. W czasie moich podróży apostolskich miałem możność modlić się w tych miejscach obfitujących w łaskę, powierzając Maryi sprawy Kościoła i świata. Przez wstawiennictwo świętej Matki Boga proszę Go o obfite błogosławieństwo dla was.
W tym maryjnym dniu Wielkiego Jubileuszu pozdrawiam serdecznie wiernych mówiących po hiszpańsku, nawiedzających sanktuaria maryjne w swoich krajach. W szczególny sposób wspominam miejsca tutaj reprezentowane: Guadalupe w Meksyku, Luján w Argentynie, Chiquinquirá w Kolumbii, Pilar w Hiszpanii, Merced w Ekwadorze, Monserrate w Portoryko i sanktuarium Matki Boskiej Anielskiej w Kostaryce. Wszystkich was zawierzam opiece Maryi Panny.
Jest to dla mnie sprzyjająca sposobność, aby wspomnieć także o sanktuariach w Aparecida w Brazylii oraz w portugalskiej Fatimie, o których pamiętam w sposób szczególny, ponieważ w latach mego pontyfikatu pozostaję pod specjalną opieką Najświętszej Maryi Panny. Drodzy pielgrzymi mówiący po portugalsku, którzy nawiedzacie te i inne sanktuaria maryjne, módlcie się zawsze do Boga przez wstawiennictwo Maryi, Matki naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.
Myślą i sercem pielgrzymuję do sanktuariów w Máriapócs, Máriagyüd i Máriaremeté na Węgrzech oraz pozdrawiam prezydenta Węgier i liczną delegację tego kraju, obecną dziś na placu św. Piotra.
Kończąc ten Międzynarodowy Kongres Maryjno-Mariologiczny pielgrzymuję myślą na Jasną Górę oraz do drogiej sercu Kalwarii i wszystkich innych sanktuariów maryjnych w Polsce. Nawiedzam w duchu sanktuarium Svatá Hora u Příbrami w Czechach i Matki Bożej Siedmiu Boleści w Szasztynie na Słowacji; sanktuaria w Maria Bistrica w Chorwacji, w Ostrej Bramie na Litwie, w łotewskiej Aglona, w Zarwanyci na Ukrainie, a także sławną cerkiew w rosyjskim Kazaniu i inne miejsca w Europie Środkowej i Wschodniej uświęcone szczególną obecnością Matki Bożej i modlitwą tych, którzy się do Niej uciekają. W dniu Jubileuszu Sanktuariów w sposób szczególny pragnę być tam obecny, by zawierzać Kościół i cały świat Jej matczynej opiece.
Maryjo, Matko Chrystusa i Kościoła, módl się za nami!
2. Moi drodzy, w tej atmosferze głębokiej czci do Matki Bożej odmówmy teraz modlitwę «Anioł Pański». Matka Wcielonego Słowa niech pomaga wszystkim współpracować ofiarnie z dziełem odkupienia.
Skomentuj artykuł