Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański". 27 czerwca 1999

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański". 27 czerwca 1999
(fot. Foot Slogger / Foter / CC BY-ND)
Copyright © by L'Osservatore Romano (9-10/99) and Polish Bishops Conference

1. Plac św. Piotra jest dzisiaj świadkiem szczególnej inicjatywy. Chodzi tu o tzw. «Misteria», przedstawione przez pielgrzymów z Molise, do których kieruję serdeczne słowa pozdrowienia. Dziękuję arcybiskupowi Campobasso-Boiano Armando Diniemu, organizatorom, wykonawcom i statystom, oraz wszystkim, którzy współpracowali w przygotowaniu przedstawienia nawiązującego do sugestywnych form religijności ludowej. Podczas niektórych wielkich świąt liturgicznych — począwszy od epoki średniowiecza — w wielu krajach Europy rozprzestrzenił się zwyczaj urządzania barwnych pochodów z «figurami i obrazami», tzw. «Misteriów». W Campobasso zwyczaj ten rozwinął się wyraźnie w XVIII w. z okazji uroczystych procesji Bożego Ciała. Istnieje trzynaście grup wykonanych w kutym żelazie, wspaniale przedstawiających: św. Michała Archanioła, Niepokalane Poczęcie, Abrahama, Świętą Rodzinę, św. Marię Magdalenę, św. Kryspina, św. Januarego, św. Antoniego Opata, św. Mikołaja z Bari, św. Leonarda z Noblat, św. Izydora, św. Rocha i Matkę Bożą Wniebowziętą.

2. «Misteria» mają nie tylko charakter folklorystyczny, ale przede wszystkim religijny. Rzeczywiście bowiem, według porządku, w jakim są przedstawiane, zapraszają do medytacji nad historią zbawienia. Zwłaszcza teraz, kiedy zgromadziliśmy się tutaj na modlitwie «Anioł Pański», z radością stwierdzam, że Maryja zajmuje w tych świętych przedstawieniach miejsce szczególne. Misterium Niepokalanego Poczęcia, które następuje natychmiast po tym, które jest aluzją do zwycięstwa dobrych aniołów nad zbuntowanymi (por. Ap 12, 7), przypomina nam, że u początku dziejów człowieka jest łaska Boga. Jego opatrznościowy plan zbawienia zwycięża siły zła. Jako ostatnie następuje Misterium Wniebowzięcia Maryi Panny z duszą i ciałem. Ukazuje ono chwałę, jaką Najświętsza Dziewica już osiągnęła i do której powołani są wszyscy ci, którzy przyjmują odkupienie Chrystusa. Pozostałe Misteria ukazują świętych szczególnie drogich pobożności ludowej oraz cuda, jakie dokonały się w człowieku na przestrzeni wieków dzięki miłosiernej miłości Boga.

DEON.PL POLECA

3. Życzę z całego serca, aby te znaczące formy religijności ludowej, wywodzące się ze wspólnot bogatych wiarą, także i dzisiaj były konkretnym narzędziem ewangelizacji. Niech zachęcają do kontemplacji i modlitwy oraz budzą — zwłaszcza w ludziach młodych — ten sam entuzjazm duchowy, jaki ożywiał dawne pokolenia. Maryja Panna, która towarzyszy ludowi chrześcijańskiemu w drodze, niech pomoże nam wprowadzić w nasze codzienne życie Misterium odkupienia, przygotowując nas w ten sposób do obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański". 27 czerwca 1999
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.