Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 6 września 1998

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 6 września 1998
(fot. Nina Matthews Photography / Foter / CC BY)
Copyright © by L'Osservatore Romano and Polish Bishops Conference

1. Z początkiem września powracamy w pełni do normalnego rytmu pracy i do codziennych zajęć: fabryki, urzędy, szkoły zaczynają znów pracować zwykłym trybem. Wielu ludzi w tym okresie ustala «plan działania»: postanawia rozwiązać różne problemy, wyznacza sobie cele, wybiera środki i metody, którymi zamierza je osiągnąć. Wszystkim pragnę przypomnieć jedną z podstawowych prawd naszej wiary: ważniejsza od naszych planów i niezależna od nich jest tajemnica miłości, która nas ogarnia i prowadzi — tajemnica miłości Boga. Jeśli chcemy nadać właściwy kierunek naszemu życiu, musimy nauczyć się odczytywać Jego zamysły na podstawie tajemniczych «sygnałów», które On umieszcza w naszej codzienności. Niepotrzebne są do tego ani horoskopy, ani magiczne przepowiednie. Pomaga w tym raczej modlitwa, autentyczna modlitwa, która towarzyszy zawsze drodze życiowej wybranej zgodnie z prawem Bożym.

W bieżącym roku, który w ramach przygotowań do Wielkiego Jubileuszu jest poświęcony szczególnie Duchowi Świętemu, niech ku Niemu wznosi się nasza nieustająca modlitwa. Wzywamy Go jako Ducha «rady» i «mądrości». Nikt lepiej od Niego nie zna naszej przyszłości i nie potrafi nadać właściwego kierunku naszemu działaniu.

2. Aby opracować dobry plan, należy też kierować się właściwymi kryteriami. Niektóre z nich narzuca nam sama rzeczywistość: są to kryteria konieczności, przydatności, skuteczności. Uważajmy jednak, aby nie sprowadzać wszystkiego do spraw materialnych. Nie ograniczajmy się wyłącznie do spraw technicznych i urzędowych. Jeśli chcemy, aby nasze plany były naprawdę «ludzkie», musimy przeniknąć je wielkimi wartościami moralnymi i duchowymi. Powinniśmy też starać się dostrzegać tych, którzy żyją obok nas, są od nas uzależnieni lub w jakikolwiek sposób odczuwają skutki naszych decyzji: musimy traktować ich zawsze jako osoby, a nie jak anonimowe liczby albo przedmioty.

Jednym słowem — organizujmy nasze życie osobiste i wspólnotowe nie w duchu egoizmu, ale miłości. Otwórzmy się na braci, zwłaszcza tych, którzy ze względu na swoją sytuację — mam na myśli dzieci, chorych, starców, bezrobotnych — są w dużej mierze albo we wszystkim uzależnieni od innych. Nasze plany niech zatem będą także wyrazem solidarności.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 6 września 1998
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.