Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 7 czerwca 1998
1. Kościół obchodzi dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która zachęca nas do modlitewnej kontemplacji tajemnicy Boga - Ojca, Syna i Ducha Świętego. W Trójcy można dostrzec pierwowzór ludzkiej rodziny, złożonej z mężczyzny i kobiety, którzy zostali powołani, aby być dla siebie nawzajem darem we wspólnocie miłości otwartej na życie. W Trójcy Przenajświętszej znajdujemy także wzorzec rodziny Kościoła, w której wszyscy chrześcijanie mają budować autentyczne więzi wspólnoty i solidarności. To miłość jest konkretnym znakiem wiary w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Druga Osoba Trójcy Przenajświętszej, która przez wcielenie stała się człowiekiem w Chrystusie, jest obecna wśród nas w sakramencie Eucharystii. Kościół przechowuje go z bezgraniczną wdzięcznością i miłością jako swój najcenniejszy skarb. Eucharystii poświęcona jest uroczystość Bożego Ciała, którą będziemy obchodzić w najbliższy czwartek po południu, sprawując Mszę św. przed bazyliką św. Jana na Lateranie, a następnie uczestnicząc w tradycyjnej procesji. Wszystkich was zachęcam do udziału w niej.
2. Jutro rozpoczyna się w Nowym Jorku Specjalna Sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych poświęcona walce z narkotykami. Przedstawiciele krajów całej planety będą się wspólnie zastanawiać, jak zlikwidować na świecie produkcję narkotyków, popyt na te substancje i nielegalny handel nimi. Te smutne zjawiska składają się na śmiercionośny proceder, który podważa i niszczy w człowieku to, co jest w nim najbardziej osobowe - zdolność rozumienia i wolność kochania, a przez to staje się źródłem dotkliwych cierpień dla wielu rodzin.
Wyrażając poparcie dla licznych inicjatyw, podejmowanych także w Kościele, które dają narkomanom szansę uwolnienia się od tego nieszczęścia i ponownego włączenia w życie społeczne, życzę z całego serca, aby doniosłe spotkanie nowojorskie stało się nowym, mocnym bodźcem dla międzynarodowej współpracy i przysłużyło się sprawie wolności i solidarności ludzi.
3. Z ufnością zawierzajmy te pragnienia Najświętszej Pannie, która jest doskonałym Przybytkiem Trójcy Przenajświętszej. W dłoniach Maryi - wzoru miłości jako daru - składamy wszelkie uczynki chrześcijańskiej solidarności i ludzkiego uczestnictwa w cierpieniu braci. Niech Maryja pomaga nam czynić z naszego życia hymn uwielbienia i miłości do Boga, który jest wiecznym szczęściem, życiem nieśmiertelnym, niegasnącym światłem.
Docierają do nas w ostatnich dniach niepokojące wiadomości o konfliktach, które dotykają całych społeczności. Mam tu na myśli zwłaszcza walki zbrojne między Etiopią a Erytreą oraz zaostrzającą się sytuację w Kosowie.
Niech Pan Bóg oszczędzi dalszych cierpień narodom Afryki, i tak już boleśnie doświadczonym. W niedalekim Kosowie dochodzi do aktów przemocy i represji, które zmuszają ludność do ucieczki; wobec tej sytuacji społeczność międzynarodowa nie może pozostać bezczynna. Wydarzenia te przypominają niedawną tragiczną historię Bałkanów. Poszukiwanie rozwiązań pokojowych i kompromisowych wymaga cierpliwości i odwagi. Prośmy Boga, aby oświecił strony konfliktu i wprowadził je na drogę dialogu - dłuższą, ale korzystną dla wszystkich.
Skomentuj artykuł