Rozważanie przed modlitwą "Regina coeli", 19 kwietnia 1998

Rozważanie przed modlitwą "Regina coeli", 19 kwietnia 1998
(fot. Waiting For The Word / Foter / CC BY)
Copyright © by L'Osservatore Romano (7/98) and Polish Bishops Conference

1. W dzisiejszej ewangelii czytamy, że Jezus, objawiając się apostołom w wieczerniku, mówi do nich: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane» (J 20, 22-23). Tymi słowami zmartwychwstały Chrystus wzywa apostołów, aby byli głosicielami i szafarzami Jego miłosiernej miłości; od tamtego dnia przez wszystkie pokolenia rozbrzmiewa w sercu Kościoła to orędzie nadziei, skierowane do każdego wierzącego. Błogosławieni, którzy otwierają serca na Boże miłosierdzie! Miłosierna miłość Chrystusa uprzedza i wspomaga każde dzieło ewangelizacji, wzbogacając je wspaniałymi owocami nawrócenia i odnowy duchowej.

2. W życiu chrześcijańskiego ludu we wszystkich częściach ziemi ujawnia się nieustanne działanie Bożego miłosierdzia. Doświadczały go pierwsze wspólnoty, a później Kościół rozwijający się na różnych kontynentach.

Dzisiaj w szczególny sposób skupiamy uwagę na znakach miłosierdzia, które Bóg okazywał i nadal okazuje w Azji. Dziś rano bowiem uroczysta liturgia eucharystyczna sprawowana w Bazylice św. Piotra otworzyła Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone Azji.

Temat, jaki wybrano dla tego Zgromadzenia Synodalnego, brzmi: «Jezus Chrystus Zbawiciel oraz Jego misja miłości i służby w Azji: ’Aby mieli życie i mieli je w obfitości’ (por. J 10, 10)». Jest to temat bardzo odpowiedni dla Azji, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wielość jej religii i kultur, sytuacji ekonomicznych i politycznych. Jest to niezwykle rozległy obszar, otwarty na orędzie zbawienia w Jezusie Chrystusie oraz na świadectwo solidarności chrześcijan ze społecznościami, które nierzadko przechodzą trudne próby. Myślę w tym momencie zwłaszcza o mieszkańcach Korei Północnej, wycieńczonych głodem i trudnymi warunkami życia: wzywając organizacje charytatywne Kościoła, aby zajęły się gorliwie tą trudną sytuacją, wyrażam nadzieję, że także społeczność międzynarodowa pospieszy z niezbędną pomocą.

3. Zawierzamy Maryi, Matce Kościoła, prace Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego Azji. Niech Ta, która trwała pośrodku wspólnoty apostolskiej jako nauczycielka modlitwy i komunii, wyjedna obfitość darów Ducha Świętego Ojcom synodalnym i wszystkim chrześcijańskim Wspólnotom żyjącym w różnych częściach kontynentu azjatyckiego. Maryja, Matka Bożego Miłosierdzia, niech nam też uprosi, abyśmy umieli z otwartym sercem przyjąć dar miłosiernej miłości, który zmartwychwstały Chrystus ofiarowuje wszystkim wierzącym, oraz by dzięki temu Jego miłosierdzie i Jego pokój nadały kształt teraźniejszości i przyszłości całego rodzaju ludzkiego.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Regina coeli", 19 kwietnia 1998
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.