"Sam sobie poradzę z moim bagażem". To zdjęcie papieża Franciszka podbija internet
W domu rekolekcyjnym Casa Divin Maestro w Ariccii pod Rzymem trwają papieskie rekolekcje. Jak widać Franciszek nie zabrał ze sobą dużego bagażu.
To zdjęcie podbija internet. Pochodzi z wideo oficjalnego serwisu prasowego Watykanu, ale czujny internauta zwrócił uwagę na pewien szczegół:
Pope on the ???? en route to Retreat: “No thanks, I can stow my own bag" #FrancisEffect pic.twitter.com/ypJLdCDlqi
— Rich Raho (@RichRaho) 18 lutego 2018
"Papież w drodze na rekolekcje: «Nie, dziękuję. Sam sobie poradzę z moim bagażem» #EfektFranciszka" - głosi podpis.
Na przywiązanie Franciszka do osobistego noszenia własnej teczki zwrócił uwagę ks. Artur Stopka, który pisał na łamach DEON.pl:
"Czarna teczka Franciszka to, moim zdaniem, kolejny sygnał, jak bardzo wielu z nas, także zdawałoby się zwykłych, stojących mocno nogami w XXI stuleciu, katolików, dziwi w Kościele, w jego ziemskim wymiarze, normalność. Czarna teczka w dłoni biskupa Rzymu na schodkach do samolotu przypomina, że z trudnym do pojęcia uporem, mylimy biskupią katedrę, służącą do nauczania, do głoszenia Ewangelii, z tronem, przeznaczonym do panowania (którego nie należy mylić z realną władzą - to akurat na ogół bezbłędnie odróżniamy), do odbierania hołdów i wyrazów czci". Całość komentarza ks. Stopki można przeczytać tutaj.
Tegoroczne papieskie rekolekcje, które odbywają się w dniach 18-23 lutego w Domu Boskiego Mistrza w Ariccii, prowadzi ks. José Tolentino de Mendonça. Jest on absolwentem specjalnych studiów biblijnych w Rzymie. Pełni funkcję wicerektora Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie. Jest uznanym poetą. Od 2011 jest konsultorem Papieskiej Rady ds. Kultury. Punktem wyjścia tegorocznych rozważań rekolekcyjnych są słowa "Pochwała pragnienia".
Pierwsze, wprowadzające rozważanie dotyczyło spotkania Jezusa z Samarytanką przy studni Jakubowej i Jego prośby: "Daj mi pić". W drugim rozważaniu, odwołując się do słów z Apokalispy: "I kto odczuwa pragnienie, niech przyjdzie, kto chce, niech wody życia darmo zaczerpnie", ks. Tolentino de Mendonça wezwał do złożenia w Bogu naszych pragnień.
Jak wyglądają papieskie rekolekcje? >>
Tradycję rekolekcji w Watykanie wprowadził w 1929 roku Pius XI, z tym że do czasu Pawła VI odbywały się one w pierwszym tygodniu Adwentu, a nie Wielkiego Postu. Papież Montini zaczął też jako pierwszy zapraszać do głoszenia nauk hierarchów i teologów spoza Kurii Rzymskiej, a nawet spoza Włoch.
Na przykład w 1976 (5-12 marca) zadanie to powierzył metropolicie krakowskiemu kard. Karolowi Wojtyle, który później jako papież Jan Paweł II bardzo rozszerzył tę praktykę.
Skomentuj artykuł