Watykan: 11 maja papieska audiencja dla prawosławnego metropolity Czech i Słowacji
11 maja Ojciec Święty przyjmie na audiencji zwierzchnika Kościoła Prawosławnego Ziem Czeskich i Słowacji, Rościsława - podała Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Będzie to pierwsza wizyta prawosławnego arcybiskupa Preszowa u papieża, po jego wyborze 11 stycznia 2014 roku.
Podczas swojego pobytu w Rzymie w dniach 9-12 maja metropolita spotka się z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurtem Kochem. Będzie też sprawował Boską Liturgię przy grobie św. Cyryla w bazylice św. Klemensa.
Kościół prawosławny w dawnej Czechosłowacji nawiązuje do tradycji misji św. Braci Cyryla i Metodego na Morawach (IX wiek), choć później w Czechach przez wiele wieków był nieobecny. Organizacyjnie ukształtował się po I wojnie światowej, gdy w 1918 powstała Czechosłowacja. Miał wówczas status autonomiczny, a jego Kościołem macierzystym był Patriarchat Serbski.
Po II wojnie światowej, gdy Czechosłowacja znalazła się w strefie wpływów sowieckich, również miejscowe prawosławie przeszło - mimo protestów Kościoła serbskiego - pod jurysdykcję Patriarchatu Moskiewskiego, który w 1951 udzielił mu autokefalii, czyli pełnej niezależności.
Decyzji tej jako politycznej, nie kanonicznej, przez wiele dziesięcioleci nie uznawały patriarchaty i Kościoły greckojęzyczne z Konstantynopolem na czele. Uznanie autokefalii czeskiego i słowackiego prawosławia przez te Kościoły nastąpiło dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych.
27 sierpnia 1998 patriarcha Bartłomiej I oficjalnie udzielił autokefalii tamtejszym prawosławnym, tym razem w zgodzie z kanonami. Potwierdził to jego udział w obchodach 1150. rocznicy obecności Świętych Braci na terenie dzisiejszej Słowacji i konsekracja przezeń 29 maja 2013 katedry prawosławnej w Bratysławie.
Obecnie Kościół Prawosławny Ziem Czeskich i Słowacji liczy około 100 tys. wiernych, z czego około 70 tys. na Słowacji.
Skomentuj artykuł