Watykan: ogłoszono konstytucję apostolską o Synodzie Biskupów

Watykan: ogłoszono konstytucję apostolską o Synodzie Biskupów
(fot. Laszlo Szirtesi / shutterstock.ocm)
KAI / PAP / ms

Papież Franciszek zmodyfikował reguły synodu biskupów rozszerzając w nim znaczenie - jak podkreślił - "słuchania Ludu Bożego". Zmiany te są zawarte w ogłoszonej we wtorek konstytucji apostolskiej "Episcopalis communio".

Nie tylko dla biskupów

Nowa konstytucja apostolska przewiduje obok istniejących dotychczas zgromadzeń zwyczajnych, nadzwyczajnych (w sytuacjach wymagających pilnego przemyślenia) i specjalnych (dla określonych obszarów geograficznych) także, gdy wymagają tego motywy natury ekumenicznej, przeprowadzenie innych zgromadzeń synodalnych.

Franciszek napisał, że synod biskupów "tak, jak każda inna instytucja kościelna, wezwany jest do tego, by stać się bardziej odpowiednim kanałem dla ewangelizacji w obecnym świecie" niż środkiem dla "samozachowania".

Również synod biskupów - dodał papież - musi stać się "bardziej uprzywilejowanym narzędziem słuchania Ludu Bożego", ma być na jego "służbie" i nie może być "odseparowany od reszty wiernych".

DEON.PL POLECA

Ojciec Święty może wezwać na zgromadzenie synodalne także inne osoby, nie będące biskupami, sam w każdym przypadku określając ich rolę. Franciszek wyraził nadzieję, że obrady synodalne "przyczynią się na swój sposób do przywrócenia jedności między wszystkimi chrześcijanami".

"Głos wiernych powinien być również słyszalny w strukturach diecezjalnych, które mają za zadanie doradzać biskupowi." (tłum. Kasper Mariusz Kaproń Ofm)

"Głos wiernych powinien być również słyszalny w strukturach diecezjalnych, które mają za zadanie doradzać biskupowi....

Opublikowany przez Kasper Mariusz Kaproń Ofm Wtorek, 18 września 2018

 

Trzy etapy Synodu

Papież może postanowić, aby zgromadzenie synodu odbywało się w kilku etapach oddalonych do siebie czasowo. W nowej konstytucji apostolskiej mowa o trzech fazach Synodu: przygotowawczej, celebratywnej i realizacyjnej.

W fazie przygotowawczej przewiduje się konsultacje ludu Bożego odbywające się w Kościołach partykularnych, a także w zakonach, stowarzyszeniach wiernych, pozostawiając sekretariatowi generalnemu Synodu Biskupów także możliwość innych form ich przeprowadzenia.

Nowa konstytucja apostolska przewiduje możliwość zwołania zgromadzenia przedsynodalnego (tak jak to miało miejsce w przypadku rozpoczynającego się 3 października Synodu o młodzieży).

Mówiąc o fazie celebratywnej przypomniano, że obradom Synodu zawsze przewodniczy Ojciec Święty, mianując jednego albo więcej przewodniczących delegowanych. Synod pracuje podczas kongregacji generalnych oraz w małych kręgach. Możliwa jest także okresowo swobodna wymiana zdań na temat rozpatrywanych kwestii.

Dokument końcowy

Wskazano, że owocem prac sesji Synodu jest dokument końcowy. Jeśli jest on wyraźnie zaaprobowany przez ojców synodalnych i przez Ojca Świętego, to ma udział w papieskim nauczaniu zwyczajnym.

Jeśli zgromadzenie synodalne zostanie wyposażone przez Biskupa Rzymskiego w głos decydujący, zgodnie z kanonem 343 Kodeku Prawa Kanonicznego i kiedy dokument końcowy jest ratyfikowany i promulgowany przez Następcę św. Piotra uczestniczy w papieskim nauczaniu zwyczajnym. W takim przypadku dokument końcowy jest opublikowany z podpisem Ojca Świętego oraz członków Synodu.

Omawiając część realizacyjną Synodu konstytucja apostolska wskazuje na rolę sekretariatu generalnego oraz Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego. Polecono, aby Sekretariat Generalny Synodu Biskupów przygotował instrukcję dotyczącą sprawowania zgromadzeń synodalnych.

Ojciec Święty postanowił, że nowa konstytucja apostolska wchodzi w życie z chwilą jej opublikowania w watykańskim dzienniku "L’Osservatore Romano".

Konstytucja apostolska została ogłoszona na dwa tygodnie przed otwarciem zwołanego przez papieża synodu biskupów z całego świata na temat młodzieży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: ogłoszono konstytucję apostolską o Synodzie Biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.