Watykan: Papież odwiedził cmentarz niemiecki

(fot. EPA/Maurizio Brambatti)
KAI / drr

Papież odwiedził 24 marca cmentarz niemiecki w Watykanie. Franciszek zatrzymał się na Campo Santo Teutonico wracając z placu św. Piotra po Mszy św. Niedzieli Palmowej - poinformował dziennik "L’Osservatore Romano".

Ojciec Święty wszedł także do znajdującego się tam kościoła Santa Maria della Pietà, gdzie modlił się w kaplicy Szwajcarów. Upamiętnia ona ofiarę z życia, złożoną przez żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej, którzy zginęli 6 maja 1527 r. broniąc papieża Klemensa VII. Jest to świątynia Arcybractwa Campo Santo Teutonico, najstarszej instytucji niemieckiej w Rzymie, która sprawuje też opiekę nad cmentarzem i sąsiednim kolegium księży.

Ojcu Świętemu towarzyszyli prałaci: Alfred Xuereb - Maltańczyk, sekretarz papieża i Thomas Frauenlob - Niemiec z Bawarii, pracujący w Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

DEON.PL POLECA

Arcybractwo Campo Santo Teutonico zostało założone w 1454 r. przez niemieckich pracowników Kurii Rzymskiej i kupców dla opieki niemieckiego cmentarza położonego w pobliżu bazyliki św. Piotra arcybractwo ma dziś pod opieką kościół niemiecko-flamandzki oraz kolegium księży. Campo Santo Teutonico liczy ok. 100 członków, pochodzących z niemieckiego kręgu językowego. Wszyscy oni mieszkają w Rzymie i działają w strukturach Kościoła katolickiego. Członkiem arcybractwa był kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI.

Arcybractwo zyskało sławę w XIX w. dzięki zaangażowaniu w naukę, a zwłaszcza w archeologię chrześcijańską i badania archiwaliów. Do dziś połowę swego rocznego dochodu arcybractwo przeznacza na wspieranie studiów. W 1876 r. założone zostało kolegium dla księży przybywających na studia do Rzymu. Ponadto młodzi duchowni sprawują opiekę nad niemieckojęzycznymi pielgrzymami przybywającymi do Wiecznego Miasta. Od 1887 r. arcybractwo wydaje "Rzymski kwartalnik chrześcijańskiej wiedzy o średniowieczu i historii Kościoła", będący jego czasopismem naukowym.

Położony w pobliżu bazyliki św. Piotra kompleks budynków powstał w czasach Karola Wielkiego.

Dziś papież Franciszek złożył także życzenia wspólnocie żydowskiej Rzymu z okazji Święta Pesach. Papież złożył je na ręce głównego rabina Wiecznego Miasta Ricarda Di Segni. Obchody największego święta judaizmu rozpoczynają się w tym roku 26 marca i potrwają do 2 kwietnia.

Franciszek życzy, aby "Wszechmogący, który swój lud uwolnił z niewoli egipskiej, nadal chronił go przede wszystkim od zła i towarzyszył mu swoim błogosławieństwem". Papież wyraził przekonanie, że nadal będą pogłębiane przyjacielskie i naznaczone wzajemnym szacunkiem relacje katolicko-żydowskie.

Rabin Di Segni podziękował papieżowi i ze swej strony złożył życzenia z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: Papież odwiedził cmentarz niemiecki
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.