Watykan: spada liczby podejrzanych transakcji za Spiżową Bramą

(julius silver / pixabay)
PAP / pch

W Watykanie notuje się spadek liczby budzących podejrzenia i wątpliwości operacji finansowych - ogłoszono w piątek w raporcie Urzędu Informacji Finansowej (AIF), działającego za Spiżową Bramą. Zwraca się też uwagę na zacieśnienie współpracy międzynarodowej.

W przedstawionym sprawozdaniu za zeszły rok urząd nadzoru, monitorujący wszystkie transakcje w Watykanie, stwierdził ponadto, że procedury przejrzystości i walki z praniem brudnych pieniędzy, wprowadzone w watykańskim banku IOR, są skuteczne.

Jak wynika z zaprezentowanej statystyki, liczba sygnałów dotyczących możliwych podejrzanych operacji spadła z 207 w 2016 roku do 150 w roku minionym.

DEON.PL POLECA

Urząd podkreślił, że w Watykanie doszło do dalszego zacieśnienia systemu kontroli. Rok 2017 był "rokiem wzmocnienia i normalizacji aktywności na tym polu" - oświadczył na konferencji prasowej prezes AIF Rene Bruelhart.

Jako dowód normalizacji, wzmocnienia podjętych kroków i skuteczności procedur walki z przestępstwami finansowymi podano fakt, że urząd zawiadomił watykański wymiar sprawiedliwości tylko o ośmiu transakcjach. Niemal wszystkie przestępstwa natury finansowej dotyczą zagranicznych podmiotów.

Urząd poinformował, że w 2017 roku nie stwierdzono ani jednego przypadku dotyczącego finansowania terroryzmu. Walka z tym procederem to jeden z celów systemu kontroli i przejrzystości, wprowadzonego w banku IOR od pontyfikatu Benedykta XVI.

Za ważny aspekt uznano też rosnącą współpracę AIF z zagranicznymi instytucjami nadzoru finansowego. W zeszłym roku podpisano 19 kolejnych porozumień. Urząd wymienił w ciągu roku informacje w sprawie 268 przypadków.

Podczas prezentacji raportu zapewniono też o zaangażowaniu Stolicy Apostolskiej w zapobieganie oszustwom podatkowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: spada liczby podejrzanych transakcji za Spiżową Bramą
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.