Watykan: spotkanie na temat kryzysu w Syrii i Iraku

Watykan: spotkanie na temat kryzysu w Syrii i Iraku
(fot. depositphotos.com)
KAI / df

W Watykanie trwa konferencja na temat możliwości pomocy Syrii, Irakowi oraz innym krajom Bliskiego Wschodu. Uczestniczą w niej członkowie pięćdziesięciu pomocowych organizacji katolickich, przedstawicie episkopatów lokalnych, różnych instytucji kościelnych oraz zgromadzeń zakonnych, a ponadto nuncjusze apostolscy z krajów Bliskiego Wschodu.

Sekretarz generalny Caritas Internationalis Aloysius John zauważa, że szczególnie tragiczna sytuacja panuje w Syrii, która cierpi w trzech wymiarach. Pierwszy to wojna i przemoc, które sieją zniszczenie i powodują, że ludność żyje w ciągłym strachu. Wiele osób opuściło kraj. Następny problem jest spowodowany kryzysem gospodarczym wynikającym z nałożonego z zewnątrz embarga, co nie pozwala ludziom znaleźć środków na utrzymanie. Pensje w tym momencie są śmiesznie małe. Nie ma pieniędzy, nie ma płynności finansowej. Dodatkowych trudności przysparza pandemia COVID-19, na którą ludność jest szczególnie narażona z powodu warunków, w jakich żyje.

W rozmowie z Radiem Watykańskim sekretarz generalny Caritas Internationalis przybliżył też cele dzisiejszego spotkania w sprawie Syrii i Iraku. „Głównym celem tego spotkania jest przedstawienie działań prowadzonych w Syrii i Iraku, zaświadczenie o cierpieniach tych społeczności w Wigilię Bożego Narodzenia i powiedzenie, co Kościół, a w szczególnie Caritas robi dla zaspokojenia potrzeb ludności – stwierdził Aloysius John. Na przykład w Syrii, z powodu wojny i zbliżającej się zimy, już teraz brakuje artykułów pierwszej potrzeby, takich jak żywność, urządzenia sanitarne i woda pitna. W Iraku jest podobnie. Podjęto długofalowe działania w celu stworzenia programów rozwoju, aby pomóc ludności godnie żyć. Na przykład w Aleppo około 12 członków Caritas połączyło swoje siły w celu realizacji trzyletniego projektu, a poprzez przyznanie 4 milionów euro, pomagają oni ludności przede wszystkim poprzez świadczenie niezbędnych usług, następnie stopniowo włączą ludność w działalność gospodarczą, która pozwoli jej dysponować niewielkimi zasobami”.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: spotkanie na temat kryzysu w Syrii i Iraku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.