Wizyta papieża w Moskwie jest możliwa. Tak twierdzi katolicki metropolita archidiecezji moskiewskiej

Wizyta papieża w Moskwie jest możliwa. Tak twierdzi katolicki metropolita archidiecezji moskiewskiej
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / sz

Ewentualna podróż papieża do Moskwy jest "możliwa" - uważa arcybiskup metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi. Spotkał się on z blisko 100-osobową grupą księży z Rzymu z wikariuszem papieskim kard. Angelo De Donatisem na czele, którzy 3 maja zakończyli kilkudniową pielgrzymkę do Rosji.

 
Zaznaczył, że istniejące obecnie problemy katolicko-prawosławne są "natury raczej politycznej i psychologicznej", a zarazem stosunki z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym określił on jako "serdeczne".
 

Od czasu spotkania Franciszka z patriarchą moskiewskim Cyrylem na lotnisku w Hawanie [12 lutego 2016] podejmowane są starania o "wspólne świadectwo Ewangelii", podkreślił arcybiskup. Wyjaśnił, że chodzi o takie sprawy, jak obrona "prawa do życia" każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, pomoc ludziom zepchniętym na margines oraz o duszpasterstwo rodzin.

DEON.PL POLECAMianem "późnego następstwa komunizmu" katolicki arcybiskup w Moskwie określił "utratę tęsknoty do Boga". Podczas spotkań z ludźmi często daje się odczuć "ukryty wirus" z przeszłości komunistycznej, czyli sceptycyzm wobec przyszłości, z czym łączy się chęć zaufania "komuś", kto "wprowadzi ład" - dodał hierarcha.

Księża-pielgrzymi z kardynałem Angelo De Donatisem podczas pobytu w Rosji w dniach 29 kwietnia-3 maja odwiedzili stolicę i podmoskiewskie święte miejsca rosyjskiego prawosławia.

Były to m.in. sobór katedralny Zaśnięcia Matki Bożej, cerkiew św. Bazylego na Placu Czerwonym, świątynia Chrystusa Zbawiciela, Cmentarz Nowodziewiczy oraz Ławra Świętej Trójcy i św. Sergiusza w Siergijew-Posadzie. Przyjął ich w swej siedzibie patriarcha Cyryl, który wygłosił do nich dłuższe przemówienie. Przypomniał w nim m.in. spotkanie w stolicy Kuby sprzed 3 lat, poruszył bieżące sprawy z pogranicza Kościoła i państwa oraz prosił o przekazanie pozdrowień papiezowi.

Pątnikom, wśród których było trzech biskupów, towarzyszyli jezuita ks. Germano Marani z "Russicum" i teolożka Michelina Tenace - wykładowczyni na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Rozpoczynając pielgrzymkę 29 kwietnia Mszą św. w katolickiej katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP kard. De Donatis powiedział, że jej uczestnicy pragną "pogłębić znajomość prawosławia i jego tradycję artystyczną". Dodał, że będzie to jednocześnie dobrą okazją do rozwijania wspólnoty kapłańskiej oraz świadectwa Ewangelii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Wizyta papieża w Moskwie jest możliwa. Tak twierdzi katolicki metropolita archidiecezji moskiewskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.