Wizyta papieża w Moskwie jest możliwa. Tak twierdzi katolicki metropolita archidiecezji moskiewskiej
Ewentualna podróż papieża do Moskwy jest "możliwa" - uważa arcybiskup metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi. Spotkał się on z blisko 100-osobową grupą księży z Rzymu z wikariuszem papieskim kard. Angelo De Donatisem na czele, którzy 3 maja zakończyli kilkudniową pielgrzymkę do Rosji.
Od czasu spotkania Franciszka z patriarchą moskiewskim Cyrylem na lotnisku w Hawanie [12 lutego 2016] podejmowane są starania o "wspólne świadectwo Ewangelii", podkreślił arcybiskup. Wyjaśnił, że chodzi o takie sprawy, jak obrona "prawa do życia" każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, pomoc ludziom zepchniętym na margines oraz o duszpasterstwo rodzin.
Mianem "późnego następstwa komunizmu" katolicki arcybiskup w Moskwie określił "utratę tęsknoty do Boga". Podczas spotkań z ludźmi często daje się odczuć "ukryty wirus" z przeszłości komunistycznej, czyli sceptycyzm wobec przyszłości, z czym łączy się chęć zaufania "komuś", kto "wprowadzi ład" - dodał hierarcha.
Księża-pielgrzymi z kardynałem Angelo De Donatisem podczas pobytu w Rosji w dniach 29 kwietnia-3 maja odwiedzili stolicę i podmoskiewskie święte miejsca rosyjskiego prawosławia.
Były to m.in. sobór katedralny Zaśnięcia Matki Bożej, cerkiew św. Bazylego na Placu Czerwonym, świątynia Chrystusa Zbawiciela, Cmentarz Nowodziewiczy oraz Ławra Świętej Trójcy i św. Sergiusza w Siergijew-Posadzie. Przyjął ich w swej siedzibie patriarcha Cyryl, który wygłosił do nich dłuższe przemówienie. Przypomniał w nim m.in. spotkanie w stolicy Kuby sprzed 3 lat, poruszył bieżące sprawy z pogranicza Kościoła i państwa oraz prosił o przekazanie pozdrowień papiezowi.
Pątnikom, wśród których było trzech biskupów, towarzyszyli jezuita ks. Germano Marani z "Russicum" i teolożka Michelina Tenace - wykładowczyni na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
Rozpoczynając pielgrzymkę 29 kwietnia Mszą św. w katolickiej katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP kard. De Donatis powiedział, że jej uczestnicy pragną "pogłębić znajomość prawosławia i jego tradycję artystyczną". Dodał, że będzie to jednocześnie dobrą okazją do rozwijania wspólnoty kapłańskiej oraz świadectwa Ewangelii.
Skomentuj artykuł