Współpracujmy z Ojcem Świętym Franciszkiem
Jeśli Franciszek znajdzie oddanych współpracowników, czyli wszystkich chrześcijan, katolików, mnie i ciebie, wtedy ten pontyfikat będzie miał coraz większy wpływ i będzie miał coraz większe znaczenie - uważa abp Józef Michalik. We Mszy św. rozpoczynającej pontyfikat papieża Franciszka, 19 marca, wezmą udział przedstawiciele polskich biskupów, w tym przewodniczący Episkopatu.
- Za każdym razem ilekroć jest wybierany papież, powiewa pewna świeżość w Kościele i także w świecie - mówił abp Michalik tuż przed odlotem na uroczystości inauguracji pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka. - Udział w tej uroczystości to wyraz jedności, przyjęcia pierwszych przesłań Papieża i gotowości do przyjęcia następnych - dodawał.
Do Watykanu udał się 18 marca również sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak. Wraz z nimi wyruszyło m.in. pięciu biskupów: abp Wacław Depo, abp Stanisław Budzik oraz bp Włodzimierz Juszczak, bp Grzegorz Kaszak i bp Artur Miziński. W Watykanie pracują dwaj kardynałowie z Polski: Zenon Grocholewski i Stanisław Ryłko oraz abp Zygmunt Zimowski. Kard. Stanisław Dziwisz i kard. Kazimierz Nycz przebywają w Rzymie od czasu konklawe. Łącznie zatem w inauguracji pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka, w uroczystość św. Józefa, patrona Kościoła powszechnego weźmie udział przynajmniej 12 polskich hierarchów.
Przewodniczący Episkopatu przed odjazdem do Rzymu podkreślił, że zdumiewające jest i piękne, że na Ojca Świętego czekał cały świat. - Z człowiekiem nie jest tak źle, skoro szuka tych wartości, które reprezentuje papież - powiedział. Podkreślił, że Ojciec Święty Franciszek jest podobny do poprzedników, poprzez to, że jest autentyczny. - Każdy na swój sposób był autentyczny - zauważył. Wybór kardynała z Argentyny na papieża uważa za dowód, że Kościół ma do dyspozycji ludzi, którzy niosą ze sobą bogactwo nieujawnione, aż do momentu, kiedy zostaną wybrani na to odpowiedzialne stanowisko.
- Jestem przekonany, że siła jest zawsze w Panu Bogu, w imieniu którego wszyscy papieże sprawują funkcję - mówił abp Michalik. Dodał, że jeśli Franciszek "znajdzie oddanych współpracowników, czyli wszystkich chrześcijan, katolików, mnie i ciebie, wtedy ten pontyfikat będzie miał coraz większy wpływ i będzie miał coraz większe znaczenie".
Ceremonia inauguracji pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka rozpocznie się w uroczystość świętego Józefa, patrona Kościoła powszechnego o godz. 9.30. Papież pojawi się na placu przed bazyliką watykańską pół godziny wcześniej, by powitać wiernych w sektorach. Przed Mszą św. wraz z patriarchami Kościołów wschodnich zejdzie do Grot Watykańskich na modlitwę przy grobie św. Piotra. Następnie kard. Jean-Louis Tauran nałoży Franciszkowi paliusz, a dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano - Pierścień Rybaka. Wszyscy obecni kardynałowie, powtarzając gest, wykonany zaraz po wyborze w Kaplicy Sykstyńskiej, złożą papieżowi homagium. Po tych obrzędach rozpocznie się Msza św., w trakcie której Ojciec Święty wygłosi homilię.
Również w kraju 19 marca będą odprawiane Msze św. w intencji Franciszka. Odbędą się też dziękczynne śpiewy "Te Deum" - do których zachęcali w komunikacie po wyborze papieża członkowie Prezydium Episkopatu. Główna Msza św. zostanie odprawiona w jezuickim kościele św. Andrzeja Boboli w Warszawie o godz. 19.00. Przewodniczył jej będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Skomentuj artykuł