Skarby, które przetrwały pożar Notre-Dame. Zostały uratowane przed płomieniami

Skarby, które przetrwały pożar Notre-Dame. Zostały uratowane przed płomieniami
(fot. FRANCE NOTRE DAME FIRE)
catholicnewsagency.com/ Oskar Hanusek/ facebook.com/groups/ ed

Pożar katedry Notre-Dame wstrząsnął nie tylko mieszkańcami Paryża, ale też całą Europą. Przeczytajcie, co udało się uratować.

Tak wygląda wnętrze katedry Notre-Dame po pożarze [ZDJĘCIA] >>

Dwie trzecie dachu katedry zostało zniszczone podczas pożaru. Widok płonącej katedry Notre-Dame dogłębnie poruszał nie tylko mieszkańców Francji, jednak główna struktura katedry wraz z najważniejszymi dziełami sztuki, relikwiami i ważnymi przedmiotami sakralnymi pozostały nienaruszone.

Ks. Jean-Marc Fournier, kapelan paryskiej straży pożarnej pomógł strażakom ochronić koronę cierniową i Najświętszy Sakrament z tabernakulum. TUTAJ >> przeczytacie więcej o jego brawurowej akcji!

DEON.PL POLECA

Wielu miało wrażenie, że witrażowe gotyckie okna katedralne nie przetrwają żaru ognia. Stało się jednak inaczej, zdjęcia opublikowane wczoraj wskazują na to, że nie doznały one poważnych szkód. Organy, zbudowane w XV w również przetrwały pożar, chociaż nie ma na razie pewności, czy da się z nich korzystać, ponieważ mogły zostać uszkodzone w wyniku działań strażaków, którzy usiłowali ugasić ogień.

Krzyż wraz z ołtarzem głównym pozostały nienaruszone, na licznych zdjęciach >> ten widok zapierał dech w piersiach. Strażacy obawiali się, że akcja gaszenia ognia, wiąże się z bezpośrednim ryzykiem uszkodzenia dzwonnicy, która mogła zderzyć się z budynkiem, jednak na szczęście to się nie wydarzyło.

Francuski miliarder François-Henri Pinault postanowił przeznaczyć 100 mln euro na odbudowę katedry Notre Dame. François-Henri Pinault jest dyrektorem spółki inwestycyjnej Artemis oraz spółki Kering, do której należą luksusowe marki perfum, odzieży i galanterii.

Oskar Hanusek na facebookowej grupie "Konserwacja dzieł sztuki w Polsce" wymienia bardziej szczegółowo, co przetrwało pożar:

- Kogut z miedzianej blachy repusowanej, znajdujący się na szczycie iglicy zawierający relikwie (kawałek korony cierniowej, relikwia św. Dionizego i św. Genevieve) został odnaleziony. Jest w "całkiem niezłym stanie".

- Dach naw bocznych (z lat 1220-1240) nie uległ spaleniu.

- Rozety raczej ocalały bez katastrofalnych zniszczeń, choć ich status jest niepewny (witraże XII-XIII w, ale z dużą liczbą późniejszych uzupełnień i znacznych przekształceń autorstwa Viollet-le- Duca). Znacznym uszkodzeniom uległy witraże znajdujące się powyżej. Na fasadzie również w wielu miejscach znajdują się uszkodzenia.

- Ołtarz (1856) nie wydaje się zniszczony.

- Duży krzyż znajdujący się w ołtarzu (chyba XVIII) wydaje się nienaruszony. Część wyposażenia osłonięto podczas pożaru. Nieznany jest los Piety autorstwa Nicolasa Coustou (1712-1728).

- Podczas pożaru wyniesiono relikwie - koronę cierniową (w oprawie z XIX w) i tunikę Ludwika IX Świętego z 1239 (dwa najcenniejsze obiekty z Skarbca). Są przechowywane w Ratuszu.

- Wyniesiono też kilka mebli, świeczniki, kilka kielichów.

- Organy (XV-XVIII w, po konserwacji z 2014) wydają się być w niezłym stanie (nie ma katastrofy), ale też za wcześnie na stwierdzenie stanu. Możliwe uszkodzenia od wody. "Są częściowo zachowane, ale przykryte gruzem, pyłem i wodą". W najbliższych miesiącach wszystko będzie schło, mogą powstać problemy strukturalne w elementach drewnianych.

- Małe organy, które znajdowały się pod iglicą uległy uszkodzeniu od ognia.

- Wielkie obrazy (XVII-XVIII) w liczbie 13 (les grand Mays) nie doznały znacznych uszkodzeń spowodowanych ogniem, a raczej dymem. Możliwe są też uszkodzenia od wody. Zdejmowanie i transport zacznie się prawdopodobnie w piątek. Konserwacją zajmie się Luwr, zostaną tam osuszone i poddane konserwacji.

- Dzwonnice i dzwony nie uległy większym uszkodzeniom.

- Nieznany jest status muru, oddzielającego część publiczną katedry od chóru, gdzie kanonicy się zbierali na modlitwę. Ozdobiony był on płaskorzeźbami z XIV w wykonanymi przez Pierre de Chelle, Jean Ravy et Jean Le Bouteiller.

Notre Dame: odnaleziono niezwykły relikwiarz. To symbol zaparcia się św. Piotra, ale też mocy, jaką Bóg chroni Paryż >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Stuhr, ks. Andrzej Luter

Bez patosu. Za to z ironią, dystansem, a przede wszystkim z dużą dawką mądrości 

Jerzy Stuhr, legenda polskiego kina, oraz ks. Andrzej Luter, przyjaciel artystów i krytyk filmowy, w prywatnej rozmowie odsłaniają przed czytelnikami...

Skomentuj artykuł

Skarby, które przetrwały pożar Notre-Dame. Zostały uratowane przed płomieniami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.