"Skuteczność duszpasterstwa zależy od świętości kapłana"

"Skuteczność duszpasterstwa zależy od świętości kapłana"
(fot. DrabikPany / Foter / CC BY 2.0)
KAI / ml

Skuteczność duszpasterskiej posługi zależy od świętości kapłana, czyli jego zjednoczenia z Bogiem - zwrócił uwagę abp Celestino Migliore. Nuncjusz Apostolski w Polsce przewodniczył uroczystej Mszy św. w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji warszawsko-praskiej, które świętowało dziś 15 lat swojego istnienia.

Wraz z nim liturgię koncelebrowało pięciu biskupów, w tym metropolita warszawski Kazimierz Kardynał Nycz, ordynariusz diecezji abp Henryk Hoser, bp Senior Kazimierz Romaniuk oraz bp pomocniczy Marek Solarczyk i były kanclerz diecezji warszawsko-praskiej i bp pomoczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński.

DEON.PL POLECA

Przywołując w homilii postać św. Ambrożego i św. Karola Boromeusza abp Migliore podkreślił, że zbawienie przychodzi przez tajemnicze Boże działanie, ale dokonuje się w procesie nawrócenia.

- Przeprowadzona przez nich odnowa moralna Kościoła ukazuje nam Boże poczucie humoru. Pan wydobywa bowiem dobro z rzeczy złych, zmieniając na korzyść wiernych sytuacje, które z ludzkiego punktu wiedzenia wydawały się wręcz rozpaczliwe i bezpowrotnie stracone - powiedział kaznodzieja.

Podkreślił, że seminarium duchowne jest miejsce, w którym formułuje się do wyboru Boga, jednak sprawy Boże powinny być na drugim miejscu. - Powszechnie wiadomo, że w seminarium młody mężczyzna przygotowuje się do poznawania i przepowiadania Słowa Bożego, sprawowania sakramentów, stosowania coraz bardziej skutecznych form duszpasterskich oraz nabycia zachowań kapłańskich. To wszystko jest bardzo ważne, wręcz konieczne bo są to sprawy Boże, ale same w sobie nie są jeszcze Bogiem - zwrócił uwagę Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Przypomniał, że tym, który jest w stanie przemienić ten świat a więc i człowieka, jest Bóg. Stąd - jak stwierdził - skuteczność kapłańskiej posługi zależy od zjednoczenia kapłana z Chrystusem. Jako przykład przywołał postać proroka Eliasza.

- Dokonał on wielu rzeczy dla Boga, ale nie zrozumiał, że to Bóg chce robić to wszystko dla niego i poprzez niego. Dopiero wyprowadzając Eliasza na pustynię Pan przerywał jego aktywizm i jego świętą wojnę o Boga, ucząc go, że najważniejsze jest utrzymywanie z Nim stałego zjednoczenia. Tylko będąc pełnym Boga, człowiek jest zdolny do przekazywania innym samego Boga, a nie tylko spraw Bożych - tłumaczył abp Migliore.

- Nawiązując do nauczania papieża Franciszka Nuncjusz Apostolski podkreślił, że seminaria duchowne mają stawać się miejscami, w których młodzi wprawiają się w podwójnej transcendencji - tej dotyczącej relacji z Bogiem i tej z bliźnimi. Ona bowiem wzywa osobę do wychodzenia z siebie i stawania się człowiekiem dialogu - z Bogiem i z braćmi - stwierdził duchowny.

- Cytując papieża Benedykta XVI Ojciec Święty Franciszek zwraca nam uwagę, że Kościół wzrasta nie poprzez prozelityzm ale swoją atrakcyjność - czyli ludzką empatię, która pozwala kierować się Duchowi Świętemu - tłumaczył arcybiskup.

Zwracając się do kadry naukowej i dydaktycznej Nuncjusz Apostolski w Polsce życzył wykładowcom, aby formowali młodych przede wszystkim poprzez przykład swojej ludzkiej dojrzałości i świętości życia. Z kolei alumnom życzył, aby zawsze patrzyli na to, co istotne dla kapłana, a wtedy staną się kapłanami szczęśliwymi i zrealizowanymi.

Liturgię poprzedziło sesja naukowa zatytułowana "Seminarium Duchowne wobec wyzwań współczesności". Na temat "Wychowanie do duszpasterstwa rodzin" referat wygłosił ks. prof. dr hab. Adam Skreczko. O "Wyzwania wobec nowych uzależnień" mówiła prof. dr hab. Maria Ryś. Z kolei ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik omówił zagadnienie katechezy szkolnej jako wyzwania dla formacji seminaryjnej. Natomiast na temat wiodących elementów formacji duchowej w seminarium duchownym powiedział ks. prof. Marek Tatar.

Podkreślając znaczenie formacji seminaryjnej abp Henryk Hoser zwrócił uwagę, że od jej jakości zależy jakość wiernych. - Jacy paterze, takie owce. Jacy kapłani, taki lud - stwierdził bp warszawsko-praski.

Zwrócił także uwagę, że u podstaw tożsamości kapłańskiej powinna leżeć identyfikacja z osobą Jezusa Chrystusa.

- On jest pełnią człowieczeństwa, w przeciwieństwie do nas którzy doświadczamy skutków grzechu pierworodnego. W związku z tym formowanie się w stosunku do Syna Bożego jest tak naprawdę kluczem do całej formacji seminaryjnej - podkreślił bp warszawsko-praski.

W ciągu 15 lat Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej ukończyło 160 kapłanów. Obecnie studiuje tu 57 alumnów, w tym 10 na pierwszym roku, zwanym propedeutycznym, który odbywa się w Urlach koło Wyszkowa. Do święceń diakonatu przygotowuje się obecnie 7 kleryków, zaś do święceń kapłańskich 6 diakonów.

Plac pod budowę budynku seminarium poświęcono 4 maja 1999 roku. Pięć miesięcy później 29 września wmurowano pobłogosławiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku kamień węgielny. Poświęcenie gmachu odbyło się 8 grudnia 2000 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Skuteczność duszpasterstwa zależy od świętości kapłana"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.