Śląsk przygotowuje się do beatyfikacji JP2

PAP / drr

Konkurs internetowy, msze święte, czuwania modlitewne, szkolne lekcje religii poświęcone nauczaniu Jana Pawła II – tak do zaplanowanej na 1 maja beatyfikacji będzie się od 6 marca przygotowywać archidiecezja katowicka.

Jak podkreślił metropolita katowicki abp Damian Zimoń, celem przygotowań jest „pogłębienie wiary i chrześcijańskiego świadectwa”. Przestrzegł przed spłyceniem tematu beatyfikacji Jana Pawła II i przed traktowaniem jej w sposób powierzchowny. Jako główne miejsca przygotowania wiernych archidiecezji katowickiej do beatyfikacji wskazał parafie i rodziny. Zaakcentował też potrzebę włączenia do realizacji programu ruchów, stowarzyszeń i grup działających w parafiach.

Jak poinformował rzecznik archidiecezji ks. Artur Stopka, realizacja programu związanego z beatyfikacją Jana Pawła II rozpocznie się 6 marca - w niedzielę przed Środą Popielcową. Program obejmuje dwa etapy. Pierwszy to przygotowanie do uroczystości zapowiedzianej na 1 maja, drugi - dziękczynienie za beatyfikację.

DEON.PL POLECA

Pomoc duszpasterską stanowi książka, „Nowenna niedziel - Beatyfikacja”, którą otrzymały wszystkie parafie archidiecezji. Zawarto w niej m.in. myśli do homilii, a także propozycje modlitw nowenny do odmawiania w czasie wspólnych celebracji.

W sobotę 2 kwietnia – w szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II, w parafiach zostaną odprawione msze święte oraz zorganizowane czuwania modlitewne.

W ramach przygotowań do beatyfikacji odbędzie się też konkurs internetowy o Janie Pawle II, przygotowany przez Wydział Katechetyczny katowickiej Kurii Metropolitalnej. W szkołach zostaną przeprowadzone katechezy poświęcone nauczaniu Jana Pawła II.

Odbywające się tradycyjnie w Wielkim Poście nabożeństwa Drogi Krzyżowej ulicami śląskich miast związane będą w tym roku z rozważaniami tekstów Jana Pawła II. W czasie rekolekcji parafialnych kaznodzieje podejmą temat jego świętości.

W Niedzielę Palmową w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się spotkanie w ramach Światowego Dnia Młodzieży, obchodzonego w to święto w diecezjach od 1985 r. z inicjatywy Jana Pawła II. Młodzież będzie rozważać orędzie Benedykta XVI do młodych „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”.

W przeddzień beatyfikacji, 30 kwietnia, w archikatedrze Chrystusa Króla zostanie odprawiona uroczysta msza św., po niej odbędzie się koncert Filharmonii Śląskiej oraz czuwanie modlitewne.

Uroczystości beatyfikacji będzie też towarzyszyła książka: „Myśli Jana Pawła II”, którą - wraz z listem abp. Zimonia - otrzymają wszyscy chorzy na terenie archidiecezji.

W dniu beatyfikacji w centrum Katowic planowane jest ustawienie telebimu, umożliwiającego oglądanie transmisji. W parafiach archidiecezji o godz. 15 jako dziękczynienie odprawione będą msze święte.

Drugi etap programu stanowią inicjatywy dziękczynne po beatyfikacji. Złożą się na nie m.in. Metropolitalne Święto Rodziny przed majową pielgrzymką mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich oraz sympozja piekarskie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz w Piekarach Śląskich. Charakter dziękczynny będzie miała też odbywająca się na początku września pielgrzymka kapłanów archidiecezji katowickiej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

W program związany z beatyfikacją włączą się diecezjalne media. M.in. w Radiu eM czytana będzie książka-wywiad „Przekroczyć próg nadziei”, w której Jan Paweł II odpowiada na pytania Vittoria Messoriego. „Gość Niedzielny” wyda „Rekolekcje z Janem Pawłem II” - materiały na wszystkie niedziele Wielkiego Postu. Księgarnia św. Jacka wyda nowy album „Mówię do Was Szczęść Boże” oraz modlitewnik na pielgrzymkę piekarską. Z kolei Muzeum Archidiecezji Katowickiej zorganizuje wystawę pt.: „Numizmaty - medale, monety, znaczki z lat pontyfikatu Jana Pawła II”, która będzie czynna od 28 kwietnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Śląsk przygotowuje się do beatyfikacji JP2
Komentarze (2)
W
Wikary
22 kwietnia 2011, 02:09
Droga Mario, "Godziny zwiedzania" są najbardziej fortunnym wyrażeniem w tej kaplicy - na początku był napis "godziny otwarcia", co jednak spotkało się z protestem parafian, gdyż wyrażenie za bardzo kojarzyło się z informacją sklepową. Uznając kaplicę nie tylko za obiekt kultu religijnego, ale także za zabytek architektoniczny oraz obiekt turystyczny, wyrażenie "zwiedzanie" jest najbardziej fortunne, także w stosunku do osób innej wiary czy ateistów, którzy również odwiedzają kaplicę - z ciekawości czy np. z okazji koncertów. Pomysł całodziennej adoracji w Kaplicy był już poruszany, ale w takiej przestrzeni miejskiej jak SCC istnieje zbyt duże ryzyko sprofanowania Najświętszego Sakramentu, dlatego też kaplica nie nadaje się do całodziennej Adoracji wystawionego NS. Nie zmienia to faktu, że Najświętszy Sakrament jest non stop obecny w tabernakulum. Co do wart - myślę, że na początku znaleźliby się chętni, po czasie jednak mógłby być z tym problem. Co do całodziennej Adoracji w Katowicach - istnieje coraz więcej parafii, w których trwa całodzienna Adoracja - najbliżej jest Koszutka. Wiem, że bardzo wielu wiernych z Dębu tam właśnie przychodzi adorować Pana Jezusa.
M
maria
27 lutego 2011, 11:59
O, dzięki Ci Janie Pawle II, że znowu poruszyłeś pobożność! Jakbyś jeszcze sprawił, że kaplica Świętej Barbary, przy Silesia City Center, "godziny zwiedzania" zamieni na całodobową adorację Najświętszego Sakramentu, gdzie "wartę honorową" będą zaciągać ludzie z całej archidiecezji, to nie znajdę słów stosownych, żeby wyrazić Ci swoją wdzięczność. Czy tylko krakowskie Łagiewniki mogą mieć swoją kaplicę adoracji otwartą przez 24h na dobę? Czy my, tutaj, na śląskiej ziemi, nie zasługujemy na Ogień Wielkiej Modlitwy, który będzie płonął nieustannie rozpalając serca wielu ludzi? Jeśli dodać do tego rocznicę profanacji (już 90)Najświętszego Sakramentu w dzielnicy Dąb (zobacz:stara tablica upamiętniająca, ku przestrodze, ten bluźnierczy akt w kącie kościelnego placu), niegdyś pięknej dzielnicy o górniczych tradycjach, dziś... O, Janie Pawle II, zrób coś dla Śląska, zrób coś dla tego miasta o tragicznej nazwie i równie tragicznej historii, miasta, w którym w czasie dorocznej Drogi Krzyżowej ulicami Katowic, więźniowie wykrzykiwali swoje "teksty" spoza muru więzienia, które widziało wszystko... Sługo Boży, Franciszku Blachnicki,więźniu celi śmierci, cudem ułaskawiony, włącz swoje modlitwy w nurt modlitw wszystkich, którzy w tym mieście modlą się żarliwie o nadejście Królestwa Bożego, o jego rozkwit w sercach ludzi tak dziś zagubionych, zdezorientowanych. Janie Pawle II, razem z Franciszkiem Blachnickim wyproście nam u Boga tak potrzebne łaski, w tym łaskę całodobowej Adoracji dla miasta Katowice!