"Solidarność - wyzwaniem dla Europy"

PAP

O konieczności dbania o rodzinę oraz środowisko naturalne, potrzebie pomocy imigrantom oraz rozwijania gospodarki, która będzie "służyć każdemu" - napisali m.in. w specjalnym przesłaniu skierowanym do europejskich katolików uczestnicy odbywających się w Gdańsku I Katolickich Dni Społecznych dla Europy.

I Dni Katolickie odbywające się pod hasłem "Solidarność - wyzwaniem dla Europy", rozpoczęły się w czwartek. Od tego dnia uczestnicy konferencji pracowali m.in. nad specjalnym przesłaniem. Odczytano je w niedzielę rano pod gdańskim Pomnikiem Poległych Stoczniowców, w obecności uczestników spotkania.

"Żyjemy w społeczeństwach, które rozwinęły znaczną świadomość praw jednostki, niekiedy w sposób tak daleko idący, że głosi się odpowiedzialność jedynie za samego siebie. Chcemy podkreślić, że solidarność jest powinnością każdego z nas i że stanowi ona warunek zapobiegania arbitralnemu traktowaniu tych praw" - napisano m.in. w przesłaniu.

Autorzy listu wyznaczyli trzy płaszczyzny, na których ich zdaniem powinno się realizować idee solidarności. Pierwszy z tych kierunków, nazwany "solidarnością pokoleń", powinien zdaniem autorów przejawiać się dbałością o rodzinę oraz środowisko naturalne. Przy tej okazji wspomniano też o potrzebie przygotowania wspólnej europejskiej polityki imigracyjnej, która "winna uznawać ludzką godność każdego imigranta".

Z kolei w ramach "solidarności w obrębie Europy", zdaniem autorów przesłania powinno się m.in. rozwijać gospodarkę "służącą każdemu" i chronić najsłabszych, a w ramach solidarności Europy z resztą świata - wspierać najbiedniejsze kraje (zwłaszcza kontynentu afrykańskiego), rozwijać praktyki uczciwego handlu oraz "promować pokój i sprawiedliwość, budowane na poszanowaniu godności ludzkiej, praw człowieka a zwłaszcza wolności religijnej".

Specjalny list do uczestników Dni Katolickich napisał też, przebywający w niedzielę w Watykanie prezydent Lech Kaczyński. List odczytał pod pomnikiem doradca prezydenta Tomasz Zdrojewski.

"W dobie zjednoczenia starego kontynentu zasada solidarności stanowi jedyną zasadę, w oparciu o którą możemy razem budować pokój i przyjaźń między narodami naszej wspólnoty. Ufam, że rządy i społeczeństwa krajów członkowskich Unii, pomne tragicznych doświadczeń minionego wieku, będą dokładać starań, aby w tym duchu podejmować działania na rzecz wspólnej Europy trzeciego tysiąclecia" - napisał m.in. prezydent.

Uroczystość pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, była jednym z ostatnich akcentów I Katolickich Dni Społecznych dla Europy. Konferencje tą zorganizowały Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) w Brukseli oraz Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

W ramach I Katolickich Dni Społecznych dla Europy odbywał się m.in. cykl debat, których wspólnym hasłem była solidarność postrzegana kolejno na poziomie pojedynczego człowieka, rodziny, państwa, Unii Europejskiej, a na końcu - na poziomie globalnym.

Gdańska konferencja była pierwszym spotkaniem z cyklu Katolickich Dni Społecznych dla Europy. Kolejne odbywać się będą w różnych państwach Europy. Polska została jednogłośnie zaakceptowana przez COMECE jako pierwszy gospodarz m.in. ze względu na dwie rocznice przypadające w tym roku: 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 20-lecie pierwszych wolnych wyborów w naszym kraju.

Spotkania mają służyć przyjrzeniu się rzeczywistości Unii z punktu widzenia nauczania społecznego Kościoła. "Chcemy, żeby słyszalny był głos katolicki czy szerzej - chrześcijański - na konkretne tematy, takie jak np.: rozwiązania instytucjonalne, prawo czy klimat kulturowy w Unii" - wyjaśniał zapowiadając przed kilkoma tygodniami konferencję wiceprzewodniczący COMECE bp Piotr Jarecki.

COMECE powstało w marcu 1980 r. przy aprobacie Stolicy Apostolskiej. Papież Jan Paweł II zaproponował, by Kościół był obecny w strukturach Wspólnot Europejskich nie tylko przez urzędników, którzy są katolikami, ale w konkretnej formie instytucjonalnej. Komisja złożona jest z biskupów delegowanych z krajów należących do UE, ma ona swój sekretariat w Brukseli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Solidarność - wyzwaniem dla Europy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.