Spotkanie episkopatów Polski i Niemiec

(fot. Manfred Finken / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 & GFDL)
KAI / kn

"My Niemcy cieszymy się bardzo z kanonizacji papieża Jana Pawła II. Dziękujemy Polsce za wielkiego papieża, który dla XXI wieku i trzeciego tysiąclecia był i jest tak ważnym" - powiedział abp Ludwig Schick w katowickiej archikatedrze podczas Mszy św. na zakończenie trwającego trzy dni dwudziestego już spotkania przedstawicieli episkopatów Polski i Niemiec.

Biskupi obydwu krajów odprawili Mszę św. w intencji pokoju na świecie. Przewodniczył jej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, a kazanie wygłosił arcybiskup Ludwig Schick z Bambergu.

DEON.PL POLECA

Abp Schick rozpoczął po polsku: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" i dodał, że tego pozdrowienia, tak często powtarzanego przez św. Jana Pawła II, nauczył się w Polsce. "Ze słowami tego pozdrowienia przychodzę do was" - zwrócił się do uczestników Mszy św.

"Jak mogą Kościół i chrześcijanie przynieść błogosławieństwo ludziom w Polsce, Niemczech oraz Europie? Jak możemy przynosić: wolność, jedność, pokój, godność człowieka, prawa człowieka i wspólny dobrobyt?" - zastanawiał się niemiecki arcybiskup. W odpowiedzi podkreślił, że to Jezus Chrystus jest pokojem, pojednaniem, jednością, radością oraz chlebem życia, dlatego powinniśmy Go wychwalać słowami "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".

Metropolita Bambergu wielokrotnie odwoływał się do pontyfikatu i słów Jana Pawła II. "W Jezusie ma przyszłość ludzkość, świat i całe stworzenie. Mamy w Nim pokój, dlatego powinniśmy powtarzać niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, tak jak powtarzał to wielki Jan Paweł II, który nauczył tego wezwania świat i nas poprzez swój długi pontyfikat. On był pielgrzymem dla Jezusa Chrystusa zbawiciela świata i dobra całego narodu" - mówił.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że Polska wraz z Niemcami i Francją tworzą serce Europy. "To serce powinno dobrze bić, tak aby cała Europa od Rosji do Hiszpanii, od Norwegii do Włoch, była regionem pokoju, dobrobytu, solidarności, jedności i braterstwa, i aby jeszcze bardziej w tym duchu wzrastała i pozostała" - zaapelował arcybiskup.

Na zakończenie abp Schick wyraził wdzięczność za pontyfikat i osobę św. Jana Pawła II: "My Niemcy cieszymy się bardzo z kanonizacji papieża Jana Pawła II . Dziękujemy Polsce za tego wielkiego papieża, który dla XXI wieku i trzeciego tysiąclecia tak ważnym był i jest. Pozwólmy sobie obiecać, wypełnić jego zadanie jego polecenie: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. I być jemu zawsze wiernym i powtarzać i ogłaszać wszystkim : Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus."

Przed Mszą św. członkowie grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec wzięli udział w krótkiej konferencji prasowej. Obaj współprzewodniczący, abp Schick i abp Skworc, przedstawili główne punkty tegorocznego spotkania, które w dniach od 6 do 8 maja, odbywało się w Wodzisławiu Śląskim, Kokoszycach oraz w Katowicach. Wśród najważniejszych tematów poruszonych podczas rozmów reprezentantów episkopatów Polski i Niemiec znalazło się wsparcie i wzmocnienie rodziny, katecheza w szkole oraz w parafiach, przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w 2016 roku w Polsce. Omówiono również obchody w Polsce i w Niemczech zbliżającej się 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz przypadającej w przyszłym roku 50. rocznicy wymiany listów episkopatów Polski i Niemiec, które umożliwiły podjęcie powojennego dialogu i pojednania między obydwoma narodami.

Podczas spotkania arcybiskupi rozmawiali również o wyborach do europarlamentu. "Episkopat Niemiecki, który zachęcał do wzięcia udziału w wyborach, dał nam impuls, że my jako polscy biskupi również powinniśmy w tej kwestii się wypowiedzieć i zachęcać wyborców do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach" - powiedział KAI abp Skworc. - Rozmawialiśmy także o wspólnym działaniu na rzecz wartości, bo to jest nasza sprawa.

Wspólnie możemy działać w Europie, także na poziomie Parlamentu Europejskiego, na rzecz promocji wartości i ich obrony".

Biskupi polscy i niemieccy złożyli kwiaty pod pomnikiem górników, którzy w roku 1981 zginęli w czasie pacyfikacji kopalni "Wujek" oraz odwiedzili kaplicę przy wielkim centrum handlowym, znajdującym się na terenie byłej kopalni.

Do Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec należą: kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, abp Wiktor Skworc - metropolita katowicki, bp Jan Kopiec -biskup gliwicki, kard. Rainer Maria Woelki - arcybiskup Berlina abp Ludwig Schick - arcybiskup Bambergu oraz bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Görlitz. Współprzewodniczącycmi są abp Wiktor Skworc i abp Ludwig Schick.

Obok zespołu polsko-niemieckiego w ramach Konferencji Episkopatu Polski działają jeszcze podobne zespoły ds. kontaktów z episkopatami Litwy i Francji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie episkopatów Polski i Niemiec
Komentarze (2)
J
Jedi
8 maja 2014, 19:04
Po nim nasi zaczną szaleć tak jak tamci....
8 maja 2014, 19:44
@Dżedaj Jesteś skłonny rozwinąć myśl swą niepojetą, czy też powinno się pozostać na poziomie abstrakcji takim, że Picasso to przy tym jak drzewo wobec obrazu składu węgla?  Kamiennego, dodajmy ;) ?