Spotkanie polskich biskupów na Jasnej Górze
Wizyta "ad limina apostolorum" polskich biskupów w Rzymie, przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II i zatwierdzenie przyszłorocznego kalendarium wydarzeń duszpasterskich w Polsce. To główne tematy, które na Jasnej Górze poruszają biskupi podczas trwającej Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Zebranie poprzedza czterodniowe rekolekcje dla biskupów, które wieczorem rozpoczną się w jasnogórskim Sanktuarium.
Bp Wojciech Polak podkreślił, że dzisiejsze obrady mają zebrać inicjatywy wielu wspólnot, środowisk, które wyrażają chęć aktywnego uczestnictwa przed i w czasie kanonizacji bł. Jana Pawła II. - Chcemy omówić pewne inicjatywy duchowego przygotowania do kanonizacji. W najbliższą niedzielę, na początek Adwentu w liście Konferencji Episkopatu usłyszymy o rozpoczęciu kolejnego roku duszpasterskiego, także jako roku bezpośredniego przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II, więc chcemy dzisiaj ustalić konkretne zamierzenia, które mają duchowo zmobilizować Kościół w Polsce przed kanonizacją Ojca Świętego - powiedział sekretarz generalny KEP.
Przyznał także, że biskupów cieszą inicjatywy proponowane zarówno przez świeckich jak i duchownych, które są planowane przed przyszłorocznymi uroczystościami.
Dwa tygodnie przed kanonizacją wyruszy "Papieski pociąg do świętości", objedzie on 14 metropolii w kraju. Przy tej okazji kolejna inicjatywa "Iskra Miłosierdzia". Z sanktuarium w Krakowie - Łagiewnikach zabrany będzie ogień, symbolizujący "iskrę", o której za św. Faustyną mówił Jan Paweł II podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce. - Przypomnieć chcę że niektóre wydarzenia już się rozpoczęły, jak choćby w Warszawie. Centrum Myśli Jana Pawła II organizuje czytanie, rozważanie i zapoznawanie się z myślą papieską. W wielu miejscach w Polsce w ten sposób, czy inny chcemy się przygotować do tego ważnego wydarzenia - zaznaczył bp Polak.
Sekretarz generalny Episkopatu powiedział, że na spotkaniu poruszony zostanie temat przygotowań wizyty polskich biskupów u papieża Franciszka. Wszystkie diecezje opracowały stosowne dokumenty, w których opisane jest życie danej wspólnoty. Obecnie raporty są już w watykańskim Sekretariacie Stanu i poszczególnych kongregacjach. - Wiemy, że będziemy szli w pięciu grupach do Ojca Świętego i że będzie też spotkanie wszystkich biskupów z Franciszkiem, czyli grupa około stu duchownych z Polski - powiedział sekretarz.
Zauważył także, że dzisiejsza Rada to konkretne ustalenia przebiegu wizyty w Rzymie. - Chcemy omówić w jakiej kolejności iść do poszczególnych kongregacji, do różnych dykasterii Kurii Rzymskiej, po prostu zaplanować sprawy organizacyjne - podkreślił bp Wojciech Polak.
Wszyscy biskupi lecą do Rzymu 1 lutego razem i poza wizytami w watykańskich dykasteriach będą się spotykać na wspólnych liturgiach w czterech rzymskich bazylikach. Wizyta "ad limina apostolorum" zakończy się 8 lutego 2014 r.
Podczas dzisiejszej Rady Stałej zaplanowany zostanie również kalendarz najważniejszych wydarzeń duszpasterskich w Polsce w przyszłym roku. Biskupi ustalą także tematy przewodnie zebrań plenarnych Episkopatu Polski na kolejne miesiące.
Po obradach, na Jasnej Górze rozpoczną się doroczne rekolekcje biskupów. Przez cztery dni duchowni rozważać będą hasło: "Być Kościołem Jezusa Chrystusa dzisiaj". Nauki głosi bp Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Skomentuj artykuł